12 maja 2017 roku na Zjeździe Nadzwyczajnym harcmistrz Tomasz Sych został wybrany nowym komendantem Chorągwi Lubelskiej ZHP.

Podczas zjazdu wybrano także nowy skład Komendy Chorągwi Lubelskiej. Nowymi zastępcami komendanta chorągwi zostali hm. Edward Nakonieczny i hm. Ilona Bachanek, na funkcję skarbnika wybrano pwd. Pawła Kowalczyka. W skład komendy weszły także pwd. Małgorzata Góral i pwd. Agnieszka Hojda.

Nowy komendant chorągwi w swoim wystąpieniu podkreślił, że duży nacisk chce położyć na podnoszenie kwalifikacji kadry instruktorskiej i szkolenie nowych instruktorów. Ważne jest także, aby organizacja pozyskiwała nowych sojuszników. Zamierza aktywnie pozyskiwać środki na działalność wychowawczą prowadzoną przez ZHP.

Chorągiew Lubelska ZHP swoim zasięgiem obejmuje teren województwa lubelskiego. Działa w niej ponad 100 drużyn harcerskich, skupiających blisko dwa tysiące młodych ludzi, z którymi społecznie pracuje ponad 250 instruktorów.