Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica wraz drużyną reprezentacyjną ZHP udała się do Rosji, aby w 77. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oddać hołd polskim jeńcom pomordowanym przez NKWD oraz uczcić pamięć ofiar katastrofy samolotu TU-154 z 10 kwietnia 2010 r. w 7. rocznicę tego tragicznego wydarzenia.

W skład 100-osobowej polskiej delegacji, której przewodniczył prof. Włodzimierz Marciniak, Ambasador RP w Federacji Rosyjskiej, weszli członkowie Rodzin Katyńskich, Rodzin Smoleńskich, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kancelarii Prezydenta RP, duchowni Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego i Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, harcerze, Reprezentacyjny Zespół Wojska Polskiego i asysta wojskowa, która zapewniła uroczystościom godną oprawę.

10 kwietnia uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu rozpoczęły się po symbolicznym uderzeniu w Dzwon Pamięci. Odprawiona została msza święta i odmówiona modlitwa ekumeniczna. Następnie odczytany został list Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i odbyła się ceremonia złożenia wieńców i zapalenia zniczy. Członkowie polskiej delegacji złożyli również wieńce na terenie rosyjskiej części Państwowego Kompleksu Memorialnego „Katyń”.

Po zakończeniu obchodów 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej polska delegacja udała się do Smoleńska. Na miejscu katastrofy samolotu, na pokładzie którego znajdowało się 96 osób na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego Małżonką, odczytana została lista ofiar. Przemówienie wygłosił Ambasador RP prof. Włodzimierz Marciniak. Uroczystość zakończyła modlitwa, złożenie wieńców i zapalenie zniczy.