Dziś o godzinie 4:45 pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte rozpoczęły się uroczystości 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zarówno uczestnicy Zlotu Westerplatte, jak i inne harcerki i harcerze przybyli na Westerplatte, aby uczcić pamięć i oddać hołd bohaterom walczącym za naszą ojczyznę. Harcerze od 1999 roku biorą udział w tych ważnych uroczystościach. Pełnią służbę reprezentacyjną, porządkową i ratowniczą.

Punktualnie o godzinie 4.45 na Westerplatte rozpoczęły się uroczystości w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wzięło w nich udział ponad 400 członków ZHP, w większości uczestników Zlotu Westerplatte. Jak co roku w uroczystościach wzięła udział naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica.

Uroczystości kończą Zlot Westerplatte Hufca ZHP Gdańsk-Portowa. Zlot jest ogólnopolską, otwartą imprezą, na którą co rok Hufiec Gdańsk-Portowa zaprasza środowiska harcerskie z całej Polski. W tegorocznej edycji Zlotu wzięło udział ponad 350 osób. Przez kilka dni wszystkie drużyny w trakcie gier miejskich, terenowych i fabularnych poznawały historię sierpniowych i wrześniowych dni z 1939 r., historię Gdańska i Westerplatte, brały udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi.