10 listopada o godzinie 18:45 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się capstrzyk harcerski, podczas którego harcerze oficjalnie przekazali Ogień Niepodległości na ręce szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Pana Jana Józefa Kasprzyka. Ważnym elementem capstrzyku było również odczytanie odezwy do harcerzy i instruktorów o rozpoczęciu obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości oraz 100-lecia utworzenia Związku Harcerstwa Polskiego.

Podczas capstrzyku harcerskiego Ogień, który przywieźli harcerki i harcerze uczestniczący w Sztafecie Rowerowej „Ogień Niepodległości”, przekazany został również do wszystkich województw w przygotowanych specjalnie na tę okazję lampionach z łusek artyleryjskich.

W capstrzyku uczestniczyła Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica, drużyna reprezentacyjna ZHP oraz przedstawiciele wszystkich chorągwi ZHP. Całość odbywała się przy honorowej asyście Wojska Polskiego.

Sztafeta Rowerowa po Ogień Niepodległości chroni od zapomnienia pamięć o bohaterach związanych z odzyskaniem niezawisłego państwa, przypomina o tych, dzięki którym żyjemy teraz w niepodległej Polsce.

Instruktorzy Hufca ZHP Zgierz (Chorągiew Łódzka ZHP) organizują wyprawy po Ogień Niepodległości od 2000 roku. Pomysł sztafety nawiązuje do tradycji okresu międzywojennego. Wówczas młodzi ludzie biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu w 1914 r. Pierwszej Kampanii Kadrowej. Na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku (Kostiuchnówka) zapalali ogień i nieśli go do Krakowa. Współcześnie po Ogień Niepodległości wyrusza na Ukrainę harcerska wyprawa ze Zgierza. Rozpala go także na polu bitwy pod Kostiuchnówką od zniczy płonących na mogiłach legionistów poległych w 1915 i 1916 roku. W lampie umieszczonej na bagażniku roweru harcerki i harcerze wiozą ogień do Polski.

Podróż z Kostiuchnówki do Warszawy to 500 km jazdy rowerem w nieprzewidywalnych, jesiennych warunkach atmosferycznych. To sześć dni zmagań z przyrodą i własną słabością. Po drodze harcerze zatrzymują się w wielu miejscowościach, przekazując Ogień ich mieszkańcom. Do Warszawy sztafeta dociera na obchody Narodowego Święta Niepodległości. Ogień złożony zostaje na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie na jednej z kolumn znajduje się tablica upamiętniająca walki pod Kostiuchnówką.