W sierpniu 2017 roku kilkuset wędrowników z całej Polski wyruszy na Wędrowniczą Watrę. Wędrówka, podczas której będą pełnić służbę, realizować wyczyny, zmieniać siebie i świat dookoła odbędzie się w tym roku pod hasłem: „Bądź zmianą”.

Cytat Mahatmy Gandhiego „Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie” zainspirował organizatorów tegorocznej Wędrowniczej Watry. Bądź zmianą oznacza: pracuj nad sobą, nie ustawaj w rozwoju i doskonaleniu się. Wszystko zaczyna się od Ciebie, tu i teraz. Otwórz oczy, rozejrzyj się. Czy to jest środowisko, w jakim chcesz żyć? Czy to jest świat, w którym widzisz swoją przyszłość? Nie bój się marzyć i miej odwagę kreować rzeczywistość z Twoich marzeń!

Jesteś wędrowniczką, wędrownikiem Związku Harcerstwa Polskiego – zmienianie świata na lepsze to Twoja codzienność, prawda?

Wędrownicza Watra to największe w ZHP wędrownicze święto, spotkanie środowisk z całej Polski, wymiana doświadczeń i czerpanie inspiracji do pracy w kolejnym roku harcerskim. Pierwsza Watra odbyła się w 1999, a tegoroczna to już 15 edycja tej imprezy. Kilkuset wędrowników przez kilka dni wędruje po najpiękniejszych zakątkach Polski a następnie spotyka się na zlocie aby uczyć się od siebie nawzajem, doskonalić, wspólnie kreować ruch wędrowniczy, realizować wyzwania, a także pełnić służbę. Przez kilka dni przeżywać będziemy wędrownictwo “w pigułce”. Pierwsza część Watry – wędrówki – to czas, kiedy patrol uczestniczy w wybranej przez siebie trasie (do wyboru jest kilka tras organizowanych w różnych miejscach naszego kraju przez najlepsze środowiska wędrownicze). Podczas zlotu wszyscy uczestnicy spotykają się w jednym miejscu, prowadzą własne zajęcia oraz biorą udział w programie przygotowanym przez organizatorów.

Termin: 19-27.08.2017 (19-22.08 wędrówki, 23.08 dzień transferowy, 23-27.08 zlot)
Miejsce zlotu: Stanica Hufca ZHP Tarnobrzeg w Olchowcu (49.308738, 22.512555), Bieszczady.