Po raz piąty z wyprawą pamięci do Austrii udaje się reprezentacja harcerzy ze Związku Harcerstwa, aby wziąć udział w uroczystościach upamiętniających ofiary niemieckiego kompleksu obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen w 71. rocznicę ich wyzwolenia. Wyjazd był możliwy dzięki Urzędowi ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Reprezentacja spotkała się w Linzu z Polonią. W sobotę delegacja odwiedzi Gusen i Ebensee. Wieczorem będzie miała okazja wysłuchać gawęd wraz z więźniami obozów, kombatantami oraz Polonią. W niedzielę na placu apelowym głównego obozu w Mathausen odbędą się uroczystości centralne. Harcerze przejdą w Marszu Pamięci Mathasuen – Gusen, drogą, którą przemierzali więźniowie obozów.

W marszu wezmą udział więźniowie, kombatanci i delegacje z całego świata. Harcerze będą uczestniczyć we Mszy św. na terenie obozu, a następnie pod pomnikiem upamiętniającym polskie ofiary złożą kwiaty.

W uroczystościach wezmą udział więźniowie, kombatanci i delegacje m.in.: z Polski, Węgier, Słowacji, Kanady, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii i Stanów Zjednoczonych.

W drodze powrotnej harcerze odwiedzą Wiedeń i wzgórze Kahlenberg, z którego wojskami koalicji antytureckiej dowodził król Jan III Sobieski, podczas wiktorii wiedeńskiej w 1683 r. Na Kahlenbergu, w kościele pw. św. Józefa zostanie odprawiona Msza Święta.

W skład systemu obozów Mauthausen-Gusen wchodziło 47 obozów na terenie dzisiejszej Austrii. Największe z nich to Gusen, Mauthausen oraz Ebensee. Według historyków we wszystkich obozach więzionych było między 190 tys. a 335 tys. osób, z czego Polacy stanowili 25 proc. wszystkich więźniów i byli najliczniejszą grupą narodowościową.