Tydzień temu zakończyło się największe europejskie spotkanie wędrowników – Roverway. Tym razem zlot odbył się w dniach 3-14 sierpnia we Francji pod hasłem On The Road. W tej niezwykłej wędrowniczej przygodzie wzięła udział czterdziestoosobowa reprezentacja ZHP.

Patrole z hufców Andrychów, Kielce-Miasto, Pabianice, Zgierz i Łódź-Widzew rozpoczęły swoją przygodę w różnych miastach Francji (m.in. w Paryżu i Rennes), by podczas wędrówki zindywidualizowanymi trasami pełnić służbę na rzecz lokalnej społeczności. I tak jedni zajmowali się renowacją zabytkowego miasteczka Becours, inni układali kamienną drogę i mur w Rennes, jeszcze inni uczyli się życia w interreligijnej wiosce, bądź dowiadywali się o rynku fair trade od senatorów regionu Ile-de-France.

Po kilkudniowej służbie wszyscy uczestnicy przenieśli się do centrum Scouts et Guides de France w Jambville, by móc świętować w pięciotysięcznym gronie radość z bycia skautem i wędrownikiem.

Dodatkowo dwie instruktorki ZHP uczestniczyły w projekcie Unguvu, który ma na celu wzmocnienie istniejących partnerstw między organizacjami skautowymi Europy i Afryki, a kolejna druhna wspierała działania programowe WAGGGS podczas zlotu w Jambville.

11 sierpnia dwoje członków polskiego kontyngentu reprezentowało ZHP na młodzieżowym spotkaniu i warsztatach w siedzibie głównej UNESCO.

Zakończenie zlotu nie było jednakże dla Polskiego Kontyngentu końcem przygody, gdyż czekał na niego jeszcze program „Paryż po Zlocie”. Przez dwa dni wszyscy polscy wędrownicy mogli zwiedzić Paryż, zrobić selfie pod wieżą Eiffla, wziąć udział w nabożeństwie na Sacré-Cœur czy obejrzeć dzieła sztuki w Luwrze.

Wędrownicy z niecierpliwością czekają już na kolejny zlot Roverway, który odbędzie się w 2018 roku w Holandii, jego hasłem przewodnim będzie Opposites Attract.