Pierwsze odkrycie SWA za nami! W niedzielę zakończyło się pierwsze w Polsce Odkrycie SWA. Warsztaty były częścią ogólnoświatowego programu WOSM o nazwie „Odznaka Skautów Świata”.

Wędrownicy z całej Polski spotkali się w Kampinoskim Parku Narodowym, by poznać problemy ekologiczne, które sami są w stanie zmienić. W czasie warsztatów zapoznali się z założeniami programu Odznaki Skautów Świata, odkrywali tajniki parku narodowego, samodzielnie filtrowali wodę, definiowali problemy ekologiczne i sposoby ich rozwiązywania a także opracowywali plany swoich Służb SWA. Po zakończeniu Odkrycia każdy z uczestników otrzymał Paszport Swa, który umożliwia zapisanie wszelkich sukcesów prowadzących do zdobycia Odznaki.

Bardzo się cieszę, że ruszył w Polsce jeden z ciekawszych programów WOSM-u. Podczas Odkrycia dla mnie niesamowitą przyjemnością było widzieć wędrowników odkrywających zagadnienia ekologiczne podawane w formie nauki w działaniu. Wierzę w to, iż każdemu z nich starczy zapału, by zdobyć Odznakę SWA – Maciej Czechowski koordynator SWA w Polsce.

Odznaka Skautów Świata”. Jest to najwyższe odznaczenie przyznawane młodzieży w wieku 15-26 lat przez Światową Organizację Ruchu Skautowego (WOSM). Aby ją zdobyć każdy z uczestników musi zrealizować trzyelementowy program związany z pokojem, rozwojem lub środowiskiem naturalnym.
Uczestnik realizując program musi:
1. Odbyć 21-godzinne szkolenie, podczas którego zapozna się z problemem związanym przynajmniej z jednym z wyżej wymienionych obszarów tematycznych (Odkrycie SWA).
2. Zrealizować długoterminowy (co najmniej 80-godzinny) projekt społeczny czyli dobrowolne zobowiązanie, by przyczynić się do rozwiązania problemów związanych z rozwojem, pokojem
lub środowiskiem naturalnym (Służba SWA).
3. Dołączyć do Społeczności SWA, czyli ogólnoświatowej sieci zdobywców Odznaki, by wspomagać i doradzać innym w ich drodze do nagrody.