W dniach 1-2 października 2016 r. w ośrodku ZHP „Perkoz” odbyło się kolejne posiedzenie Rady Naczelnej ZHP. W trakcie posiedzenia Rada Naczelna ZHP:

• przyjęła uchwałę dotyczącą zmian w Systemie Stopni Instruktorskich,
  • przeprowadziła dyskusję o wynikach prowadzonych przez Wydział Pracy z Kadrą GK ZHP konsultacji dotyczących Mapy Kompetencji (dawniej Matrycy Kompetencji) w kontekście planowanych zmian w Systemie Pracy z Kadrą,
  • przeprowadziła dyskusję kierunkową o finansowaniu ZHP,
  • przyjęła zmiany w Regulaminie RN ZHP.

Przyjęte zmiany w SSI są wynikiem prac nad dostosowaniem systemu do Kierunków Pracy z Kadrą na lata 2016-2017 przyjętych przez Radę Naczelną ZHP w 2015. Zmiany w systemie poprzedziły 6-miesięczne konsultacje prowadzone z instruktorami z całej Polski. W konsultacjach wzięło udział ponad 400 instruktorów. W wyniku konsultacji wnioski do systemu sformułowało 14 chorągwi. Dyskusja otwarta była dla wszystkich instruktorów.

Przyjęty SSI obowiązywać będzie od 1 stycznia 2017. Komisje będą miały dodatkowe 3 miesiące na ewentualne dostosowanie swoich regulaminów, organizację oraz udział w planowanych szkoleniach.

Rada Naczelna ZHP dyskutowała też o planowanym przyjęciu przez GK ZHP narzędzia Mapa Kompetencji. Członkowie Rady zadawali pytania dotyczące celów wdrożenia nowego narzędzia oraz wizji jego umiejscowienia w całości systemu kształcenia ZHP. Rada Naczelna rozpoczęła szerszą dyskusję o planowanych zmianach w dokumencie System Pracy z Kadrą. Celem planowanych zmian jest ewaluacja systemu po 6 latach od jego przyjęcia oraz dostosowanie dokumentów do obowiązujących kierunków pracy z kadrą.

Rada Naczelna ZHP przeprowadziła też dyskusję kierunkową na temat finansowania. Przedstawione zostały propozycje wariantów zmian w systemie. Prezentacja na Radzie Naczelnej ZHP poprzedzona była wstępnymi konsultacjami w chorągwiach i hufcach.

Zarówno zmiany w Systemie Pracy z Kadrą jak i w uchwale o finansowaniu RN ZHP zamierza również szeroko konsultować.

hm. Dorota Całka
Przewodnicząca Komisji Pracy z Kadrą