W dniach 02-05.06.2016 r. odbył się kolejny już 58 Ogólnopolski Harcerski Rajd Świętokrzyski organizowany przez Hufiec ZHP Starachowice im. Stanisława Staszica i Chorągwią Kielecką ZHP im. Stefana Żeromskiego.

Jak co roku rajd przeprowadzono 7 różnymi trasami – każda była inna, ale bez wątpienia równie wyjątkowa. Podczas czterodniowych wędrówek szlakami Gór Świętokrzyskich wędrowało i wykonywało różne zadania rajdowe ponad 640 zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów. W tym roku pogoda wyjątkowo dopisała naszym uczestnikom. Słońce nie opuszczało nas ani przez sekundę!. Tegoroczny zlot rajdu odbył się w Wąchocku – mieście pełnym historii, zabytków i humoru.

Cudowną atmosferę na zlot wprowadził harcerski zespół wokalno-instrumentalny „Miłość jest przereklamowana” z Hufca ZHP Starachowice. Zaraz po nich wystąpiła gwiazda wieczoru czyli „Myszka”, „Czaro” i „Bart” z kultowego zespół: „Na Bani”. Zaprezentowali oni swoim występem niezwykle wysoki poziom, a piękna muzyka w ich wykonaniu wypełniła całe Góry Świętokrzyskie.

Niedzielę rozpoczęła Msza Święta w opactwie Cystersów , a o godzinie 11:00 odbył się uroczysty apel kończący  rajd. Wręczono na nim honorowe odznaczenia oraz nagrody dla najlepszych patroli rajdowych na poszczególnych trasach:

Burmistrz Wąchocka Pan Jarosława Samela ufundował nagrody dla najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu – druhny Łucji Pawlica i druha hm. Janusza Kowalika.

Na apelu kończącym rajd były obecne najwyższe władze harcerskie w osobach członkini GK ZHP hm. Emilii Kulczyk-Prus, członka Rady Naczelnej ZHP hm. Piotra Wychowańca, oraz wiceprzewodniczącego Centralnej Komisji Rewizyjnej ZHP hm. Macieja Wlazło. Obecni byli także członkowie Komendy Kieleckiej Chorągwi ZHP pod dowództwem komendanta hm. Tomasz Rejmera i przewodniczącego Rady Chorągwi hm. Lucjana Pietrzczyka.

Na Zlot przybyło wielu znamienitych gości z całego województwa. Przybyli także Niezawodny Przyjaciel Harcerskich Rajdów Świętokrzyskich, honorowy komendant I Trasy HRŚ druh hm. Adam Massalski, senior starachowickiego harcerstwa założyciel Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego i pierwszy jego komendant hm. Stefan Derlatka, partyzant z Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” druh Jan Gałuszka „Mizerny” oraz zaprzyjaźnieni z naszym Rajdem obecni i byli instruktorzy Chorągwi Kieleckiej i Hufca ZHP Starachowice.

Komenda 58 HRŚ, oraz Komenda Hufca Starachowice serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom, środowiskom harcerskim, instruktorom za udział w Rajdzie i wspólną zabawę. Dziękujemy wszystkich sponsorom i współorganizatorom zlotu i rajdu: Chorągwi Kieleckiej ZHP, Miastu i Gminie Wąchock, Starachowickiemu Centrum Kultury, MOSiR w Starachowicach, Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Dyrekcji SP i Gimnazjum w Wąchocku, Dyrekcji SP w Wielkiej Wsi, Dyrekcji ZS w Suchedniowie, Dyrekcji SP Nr 1, Dyrekcji „Ekomuzeum” w Starachowicach, Harcerskiej Grupie Ratowniczej Starachowice, Harcerskiej Służbie Porządku Publicznego Starachowice, całej wspaniałej obsłudze rajdowych tras z Hufców Kielce-Południe i Starachowic, oraz obsłudze zlotu ze 111 ADH im. K.K. Baczyńskiego i 115 DH „Pomarańczarnia” z Wielkiej Wsi.

Dziękujemy również: druhnie hm. Małgorzacie Sinicy, druhowi hm. Dariuszowi Supłowi, Panu Adamowi Jarubasowi, Pani Agacie Wojtyszek, Panu Kazimierzowi Mądzikowi, Panu Dariuszowi Dąbrowskiemu, Panu Markowi Materkowi, panu Lechowi Buchholzowi, Panu Jackowi Kowalczykowi oraz Harcerskim Kronikom Filmowym i firmie DK-ART cinematography za objęcie patronatem tras rajdowych.

Do zobaczenia na trasach 59 Ogólnopolskiego Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego!