W niedzielę 20 listopada w Białymstoku przed Komisją Stopni Instruktorskich przy GK ZHP stanęły trzy członkinie RSZH – Republikańskiego Społecznego Zjednoczenia „Harcerstwo” na Białorusi oraz ich opiekunowie. Kandydatki zaprezentowały sprawozdania z realizowanych przez siebie prób przewodnikowskich, otwartych we wrześniu 2015 r.

Nie było żadnych wątpliwości co do pozytywnego zamknięcia prób – mimo różnic w pełnionych funkcjach, doświadczeniach, wieku czy usposobieniu kandydatek. Spotkanie stało się okazją do rozmowy o środowiskach, w których działają, planach i o przyszłości organizacji.

Niby codzienna rzecz, a tak naprawdę moment historyczny – ukoronowanie pracy wielu osób, które przez długie lata działały na rzecz rozwoju harcerstwa na Białorusi, podsumowanie ważnego etapu współpracy naszych organizacji. Mamy pierwszą grupę instruktorek, które zrealizowały swoje próby zgodnie z nowo opracowanym systemem stopni instruktorskich RSZH, opartym na systemie ZHP. Wierzymy, że w przyszłości organizacja będzie w stanie powołać własną komisję, zaangażować własnych opiekunów i zapewnić realizowanym próbom wysoki poziom.

A co w najbliższej przyszłości? Wiadomo – zobowiązania instruktorskie, o których też w odpowiednim czasie poinformujemy.

Na zdjęciu: trzy szczęśliwe świeżo upieczone przewodniczki Alina z Grodna, Marina z Brześcia i Helena ze Słonimia z opiekunami ze Związku Harcerstwa Polskiego – Janą, Marianną i Stanisławem.