20 sierpnia 2016 r. w Kostiuchnówce na Ukrainie przy Cmentarzu Legionowym w Polskim Lasku, gdzie pochowano ponad 100 legionistów, harcerze z ZHP razem z Naczelnikiem ZHP oddali hołd poległym w największej bitwie legionów.

W obchodach w Kostiuchnówce wzięli udział przedstawiciele m.in. Sejmu i Senatu, MON, potomkowie legionistów, weterani II wojny światowej oraz harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego z Naczelnikiem ZHP hm. Małgorzatą Sinicą.

Polskim Cmentarzem Wojennym w Kostiuchnówce od lat opiekują się harcerze z Chorągwi Łódzkiej ZHP.

To jest niezwykłe miejsce nie tylko dla łódzkich harcerzy, zwłaszcza z Hufca „Zgierz”, od którego to wszystko się zaczęło, ale dla harcerzy z całej Polski. To doskonałe pole służby rozumianej po harcersku i takiej, która odpowiada młodym ludziom. Tu, w Kostiuchnówce, widzą sens swej pracy, ale również uczą się patriotyzmu, który nie jest „pomnikowy”, lecz zachęca ich do sięgnięcia do polskiej historii — powiedziała harcmistrzyni Ewa Grabarczyk.

Podczas uroczystości harcerzom z Chorągwi Łódzkiej ZHP, którzy opiekują się cmentarzem legionistów (założonym w 1915 r. jeszcze podczas walk pozycyjnych) dziękowali wszyscy uczestnicy uroczystości. Podkreślono, że ich dzieło odnowy polskich wojennych cmentarzy na Ukrainie jest pięknym znakiem pamięci oraz łączności pokoleń.

Pod Kostiuchnówką trzy legionowe brygady pod dowództwem Józefa Piłsudskiego skutecznie odpierały przeważające liczebnie wojska rosyjskie. Bitwa była kulminacją trwającej od jesieni 1915 r. kampanii wołyńskiej przeciwko Rosji i przyczyniła się do umiędzynarodowienia sprawy polskiej przed 1918 r.