Harcerz w lesie to kompleksowy poradnik, w którym znajdziesz artykuły o strukturze i budowie lasu, a także harcerskie formy pracy. Dzięki poradnikowi będziesz wiedział, jak podnosić wiedzę na temat lasów wśród zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników – nie tylko podczas harcerskiego lata.

Skauting dzięki Ernestowi Thomsonowi Setonowi (o którym dowiesz się więcej w rozdziale „Tradycje harcerskie”) w swoich założeniach ma silne powiązania z naturą. Jednak przebywanie w lesie na obozie nie wystarczy. To, że młodzi ludzie spędzają czas na łonie przyrody, wcale nie musi oznaczać, że uczą się ją szanować, rozumieć, miłować, dbać o nią. Poradnik to podpora dla drużynowego, mająca wspomóc harcerskie, mądre i odpowiedzialne spędzanie czasu w lesie. Pierwsza część poradnika to podstawa merytoryczna dotycząca lasu. Dowiesz się tu, że las to nie tylko drzewa, ale cały ekosystem, którego najmniejsza część jest równie ważna, co pozostałe. Druga część to praktyczne porady pokazujące obozownictwo jako sposób realizacji metody harcerskiej przez przemyślane działania w lesie. Trzecia część to realizacja ekologicznego harcerstwa nie tylko na obozie lub biwaku, ale na zbiórkach czy w życiu codziennym. W ramkach znajdziesz informacje: na co zwrócić szczególną uwagę (ramka czerwona), praktyczne porady (ramka żółta) oraz literaturę, w której możesz znaleźć więcej informacji (ramka niebieska).

Cały materiał dostępny w Centralnym Banku Pomysłów!