Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Perkoz” w miniony weekend obchodził swoje 50-lecie.

Perkoz leży na półwyspie w centrum lasu, nad wielkim bardzo czystym jeziorem Pluszne, na pograniczu dwóch krain geograficzno-historycznych: Warmii i Mazur. Jezioro Pluszne otwiera możliwość niezakłóconego odpoczynku w ciszy, nacieszenia się pustką, oraz swobodnych zmagań z wiatrem i wodą.

Obecność harcerzy na uroczysku Waszeta datuje się na końcówkę lat 50. XX wieku. Nad Jeziorem Plusznym miała swoją bazę Akcja Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej „Perkoz”. Kilka lat później powstały plany budowy w tym miejscu ośrodka harcerskiego, których autorem był olsztyński instruktor Paweł Szawłowski. Ośrodek stanął gotowy do użytku w 1966.

Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Perkoz” z okazji 50-lecia odwiedziła naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego – hm. Małgorzata Sinica.