W najbliższy weekend w Warszawie odbędzie się 46. Rajd Arsenał. Do stolicy przyjedzie blisko 1000 harcerek i harcerzy z całego kraju, by wziąć udział we wspólnej grze miejskiej, zajęciach edukacyjnych i uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza i budynkiem warszawskiego Arsenału.

Rzecznik Praw Obywatelskich, Inicjatywa HejtStop, PCK, Muzeum Powstania Warszawskiego – to tylko niektóre instytucje, które pomagają przy organizacji Rajdu. Podczas 46. Rajdu Arsenał poruszonych zostanie szereg aktualnych kwestii: rzetelne dziennikarstwo, wszechobecny hejt, pomoc potrzebującym, wykluczenie społeczne, strach przed islamem, prawa człowieka.

– Co roku staramy się na nowo odczytywać przesłanie płynące z Akcji pod Arsenałem. Członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów, tajnej organizacji harcerskiej, dali wtedy wyraz poświęcenia i braterstwa. Staramy się zastanawiać, jak te dwa słowa możemy rozumieć dziś – mówi phm. Dorota Nurek, komendantka 46. Rajdu Arsenał.

Hasłem Rajdu jest „Widzieć Więcej”.

– „Widzieć więcej”, to przede wszystkim widzieć drugiego człowieka, naszego bliźniego, i widzieć cel, którym jest dążenie do pokoju. To „Widzieć więcej” niż swoje potrzeby, chęci, ambicje i przekonania. To dostrzegać potrzeby innych. To też szanować odmienne poglądy, nawet wtedy, kiedy się z nimi nie zgadzamy. „Widzieć więcej”, to zauważać więcej, poznawać świat i jego różnorodne oblicze. To zdobywać realną wiedzę o świecie i weryfikować swoje opinie w oparciu o nią. To odpowiedzialność za swoje słowa i czyny – wyjaśnia phm. Dorota Nurek.