Wystartował Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Będzie trwał od 12 do 26 lipca 2015 roku.  Do Kielc przyjadą uczestnicy z całej Polski, a także z zagranicy. W tegorocznej edycji weźmie udział blisko 800 osób!

Przez dwa tygodnie nasze miasto zamieni się w stolicę życia kulturalnego młodzieży szkolnej z całej Europy. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach artystycznych, przeglądach oraz koncertach. Dodatkowo będą mieli możliwość zwiedzenia najatrakcyjniejszych miejsc w województwie świętokrzyskim.

Tradycyjnie Festiwal rozpoczął się od koncertu „Gospodarze – Gościom” na kieleckiej kadzielni. Wieczór został otwarty przez druhnę Naczelniczkę ZHP hm. Małgorzatę Sinicę, komendantkę festiwalu hm. Elżbietę Kubiec, Przewodniczącego Rady Chorągwi Kieleckiej ZHP hm. Lucjana Pietrzczyka oraz komendanta Chorągwi Kieleckiej ZHP hm. Tomasza Rejmera. W koncercie wystąpili młodzi, utalentowani artyści z całego województwa, których wybrano podczas przeglądów organizowanych przez ostatnie 3 miesiące.

Widownię stanowiło około 5 tysięcy mieszkańców Kielc i województwa świętokrzyskiego. 38 zespołów i solistów, wśród których znalazł się min. zwycięzca programu „Must be the Music”, kielecki gitarzysta, Marcin Patrzałek, wywołało długie owacje publiczności. W finale na scenie pojawiło się blisko 450 wykonawców!

Zobaczcie jak wyglądał finał koncertu.

W tym roku na program festiwalu składają się następujące moduły: śpiew, taniec, taniec ludowy (moduł „Świat folkloru”), gra na popularnych instrumentach (moduł „Młodzi dobrze rock’ujący”), harcerski (moduł „Culture Scout Camp”- czyli obóz harcerski w centrum miasta), warsztaty filmowe (moduł „Młody Film”), warsztaty z projektowania (moduł „Design się kręci”).

Oprócz tego przez cały czas trwania festiwalu funkcjonuje scena na kieleckim rynku, gdzie podczas codziennych koncertów Kielczanie mają możliwość poznać bliżej uczestników. Odbywają się tam również koncerty tematyczne: poświęcone folklorowi poszczególnych krajów, czy też będące okazją do wspólnego, rodzinnego śpiewu.

Zatem, jeśli tylko macie możliwość lub jesteście w okolicy, czekamy na Was z otwartymi ramionami!

Więcej informacji dostępnych na stronie.

Zachęcamy także do odwiedzenia naszej strony na Facebooku.

I niech się kręci!