W dniach 4-6 maja instruktorzy Zespołu Projektu „Jamboree 2023” odwiedzili Wystawę Światową EXPO 2015, która odbywa się w Mediolanie. Szefowie grup roboczych zagospodarowania terenu, logistyki oraz komunikacji i promocji uważnie obserwowali rozwiązania zastosowane na tej największej cyklicznej wystawie międzynarodowej. Najlepsze zostaną wykorzystane przy projektowaniu miasteczka jamboree oraz w promocji kandydatury Polski do organizacji Światowego Jamboree Skautowego na międzynarodowych wydarzeniach skautowych.

Tematem przewodnim Wystawy Światowej  EXPO 2015 jest „Wyżywienie planety, energia dla życia”. W EXPO w Mediolanie bierze udział 147 krajów, w tym m.in.: Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Szwajcaria, Węgry, Chiny, Słowacja, Indie, Stany Zjednoczone i Polska.

Instruktorzy spotkali się m.in.  z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych, czyli organizatorami Pawilonu Polski na EXPO w Mediolanie.

– Mieliśmy okazję zadać pytania dotyczące wyzwań organizacyjnych, planowanych przedsięwzięć programowych; dopytać o materiały promocyjne, planowane publikacje – coś, co sami tworzymy w ramach pracy naszej grupy roboczej – komentuje Marta Bednarska, szefowa grupy roboczej „Komunikacja i promocji”.

Architekci z kolei bacznie obserwowali rozwiązania zastosowane na EXPO – wytyczone szlaki piesze, część centralną, główną aleję, wzdłuż której stały pawilony państw, usytuowanie sanitariatów, małą architekturę, zieleń, oświetlenie, oznakowanie dróg, czyli tzw. wayfinding.

Pawilon Polski to czwarty co do wielkości pawilon wśród pawilonów wszystkich krajów biorących udział w EXPO. Znajduje się w samym centrum przestrzeni wystawienniczej, tuż obok pawilonu organizatora Wystawy – Włoch, a także m.in. Francji, Holandii i Stolicy Apostolskiej. Projekt architektów z warszawskiej pracowni 2pm przedstawia charakterystyczny dla polskiego krajobrazu sad jabłoni otoczony lustrami. Wnętrze kryje się  za prostą, ażurową konstrukcją, nawiązującą do drewnianych skrzynek na jabłka. Projekt w sposób twórczy wykorzystuje tradycje polskiego sektora rolno-spożywczego, budząc skojarzenia z jabłkami, jednym z eksportowych hitów polskiego rolnictwa.

Organizatorzy spodziewają się, że w ciągu 6 miesięcy trwania wystawy światowej codziennie odwiedzać będzie ją 240 000 osób. Przewiduje się, że sam pawilon Polski przyjmie ponad 8 milionów gości.

Prawo do organizacji wydarzenia przyznaje Międzynarodowe Biuro Wystaw (BIE). Działania promocyjne kandydatury Włoch odbywały się w począwszy od roku 2006, a prawo do organizacji EXPO Mediolan otrzymał w roku 2008. Kolejne siedem lat zajęły przygotowania do wystawy światowej, w ramach których na północy Mediolanu powstało miasteczko targowe o powierzchni ponad 100 ha. Następna Wystawa Światowa obędzie się w 2020 r. w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Wizyta dokumentacyjna była częścią programu przygotowań polskiej kandydatury do organizacji Światowego Jamboree Skautowego i została sfinansowana z grantu rządowego.