Blisko 3 miesiące spędzi w rejsach harcerski żaglowiec Zawisza Czarny. Młodzi żeglarze odwiedzą Danię, Norwegię, Szetlandy, Szkocję, Holandię, Anglię i Niemcy. W niedzielę 27 czerwca odbędzie się pożegnanie żaglowca.

W niedzielę, 27 czerwca 2015, o godzinie 17.00 z Basenu Prezydenta w Gdyni wypływa w trzymiesięczną podróż harcerski żaglowiec Zawisza Czarny. Statek odwiedzi Oslo, Kopenhagę, Stavanger, Bergen, Wyspy Szetlandzkie, Edynburg, Dejfzil, Amsterdam, Londyn, Helgoland, Cuxhaven, Lubekę, Rostock.

Na swym pokładzie będzie gościł między innymi harcerzy z Poznania, młodych żeglarzy z Grodziska Mazowieckiego, pracowników Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z Kielc oraz młodzież w ramach otwartych rejsów Vikingów, odbywanych po fiordach Norwegii.

W niedzielę rejs rozpoczną niewidomi żeglarze, którzy wyruszają na pokładzie dzielnego żaglowca w X edycji programu Zobaczyć Morze. Pokieruje nimi kpt. Aleksandra Emche.

W czasie swej podróży żaglowiec odwiedzi dwie duże imprezy kulturalne: Zlot Chórów w Dejfzil (Holandia) oraz festiwal w Edynburgu (Szkocja). W czasie tych wydarzeń załogę Zawiszy Czarnego będą stanowili chórzyści Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny, którzy oprócz tego, że pięknie śpiewają, naprawdę żeglują na Zawiszy Czarnym.