W miniony weekend (17–18 października 2015) w Gdyni odbyło się spotkanie Wydziału Wychowania Wodnego Głównej Kwatery ZHP z członkami Odysseus Group.

Członkowie Wydziału Wychowania Wodnego spotkali się w Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni. Podczas spotkania rozmawiali o uruchomieniu programu wychowania wodnego w ZHP, konferencji o wychowaniu wodnym w marcu 2016 r. oraz promocji działań Wydziału Wychowania Wodnego.

Odyssseus Group to jedna z wielu nieformalnych grup Europejskiego Regionu Skautowego zajmująca się wspieraniem skautingu wodnego. Przedstawiciele grupy przyjechali do Polski na wizytę studyjną przed konferencją skautów wodnych Eurosea 13, która odbędzie się we wrześniu 2016 r. w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku. Obie grupy spotkały się w sobotnie popołudnie, by wspólnie ustalić szczegóły międzynarodowej konferencji. W niedzielę Odysseus Group spotkała się z hm. Sławomirem Dębickim, dyrektorem HOM w Pucku. Odbyła się wizja lokalna ośrodka i ustalono wzajemne oczekiwania.

Eurosea to konferencja organizowana przez Odysseus Group co dwa lata, mająca na celu prezentację skautingu wodnego w różnych częściach Europy oraz nawiązywanie kontaktów i wymianę doświadczeń. W przyszłorocznej konferencji weźmie udział około 60 przedstawicieli skautów wodnych z całej Europy. ZHP jest jej gospodarzem – do nas więc należą wszelkie sprawy organizacyjne: zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia, niezbędnego sprzętu, opieki medycznej, transportu uczestników z lotniska czy przygotowanie materiałów konferencyjnych. ZHP będzie miało także okazję zaprezentować się podczas wieczoru polskiego i dnia żeglarskiego.

Eurosea 13 odbędzie się w dniach 14–18 września 2016 roku w Pucku. Może w niej wziąć udział każdy instruktor, który chce poznać skauting wodny w innych krajach. Polska jest pierwszym krajem, w którym ta konferencja odbędzie się po raz drugi. W roku 2000 gościliśmy przedstawicieli skautingu wodnego w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZHP w Perkozie.

Więcej o Odysseus Group oraz Eurosea można przeczytać na stronie internetowej