Prezydent RP przyjął dziś rano kadrę Polskiego Kontyngentu na 23. Światowe Jamboree Skautowe. Ósemce wontariuszy, którzy od kilkunastu miesięcy przygotowują wyjazd 350-osobowej reprezentacji ZHP towarzyszyła Naczelnik ZHP. Prezydent przekazał ZHP flagę Polski, która już dzisiaj rozpocznie swą podróż do Japonii.

– Serdecznie gratuluję konsekwencji w działaniu i mam nadzieję, że to jest dobry wstęp do naszych własnych działań na rzecz Światowego Jamboree w Polsce w roku 2023 – powiedział Bronisław Komorowski podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim. ZHP ubiega się o organizację Światowego Jamboree Skautowego w 2023 w Gdańsku.

Prezydent życzył, by udział w Jamboree w Japonii był okazją do zebrania dobrych doświadczeń i przeżycia tego, „co jest treścią i sensem harcerstwa”. Jak dodał, chodzi o „poczucie braterstwa, pomimo wszelkich różnic, które dzielą narody, mimo tych odległości geograficznych”.

Według prezydenta, Jamboree to okazja do zamanifestowania, że fundamentem myślenia i działania harcerskiego jest poczucie, „iż każdy człowiek spotkany na harcerskim szlaku jest bratem, kimś bliskim, z którym szuka się tego, co nas łączy w zakresie umiłowania świata, służby dla ludzi, czynienia także świata wokół siebie samego choć odrobinę lepszym”.

Podczas spotkania prezydent przekazał reprezentacji harcerzy polską flagę, by – jak podkreślił – „dumnie łopotała właśnie w imię braterstwa”. Braterstwo – mówił – nie wyklucza tego, że chce się manifestować własną odrębność, odmienność.

Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego hm. Małgorzata Sinica podkreśliła, że harcerze przez dwa lata ciężko pracowali, by przygotować wyjazd ponad 350-osobowej reprezentacji Polski. Jej zdaniem przygotowanie tak licznej – jednej z największych europejskich reprezentacji – to wielki wyczyn.

– Światowe Jamboree Skautowe odbywa się raz na cztery lata. To skautowa olimpiada. Młodzi ludzie zjeżdżają się z całego świata, w tym roku w Japonii spotka się ponad 30 tys. młodych ludzi – powiedziała Sinica.

W spotkaniu uczestniczył także minister Maciej Klimczak, zastępca Naczelnika ZHP hm. Krzysztof Budziński, członek Głównej Kwatery ZHP hm. Karol Gzyl i komisarz zagraniczny ZHP hm. Rafał Bednarczyk.