8th Educational Methods Forum to kolejna edycja konferencji instruktorskiej, przeznaczonej dla regionu europejskiego WOSM. Co trzy lata skautmistrzowie spotykają się, by poszerzyć swoją wiedzę o aktualnych trendach i wyzwaniach, przed którymi stoją organizacje skautowe. Podczas forum trwają warsztaty i dyskusje w dwóch zasadniczych obszarach działalności instruktorskiej: programowym oraz kształceniowym. W forum wzięła udział trzyosobowa reprezentacja z ZHP: hm. Joanna Skupińska, phm. Agnieszka Siłuszek, phm. Jacek Grzebielucha – każdy z reprezentantów uczestniczył w innej ścieżce programu.

Pytanie „Edukacja do czego?” przyświecało najczęściej wybieranej ścieżce, na której poruszane były zagadnienia dotyczące skuteczności programów wychowawczych w skautingu w kontekście przygotowania dzieci i młodzieży do dorosłego życia. Poszczególne sesje złożyły się w ciąg przemyśleń na temat współczesnej edukacji z perspektywy lokalnej i globalnej oraz  planowaniu konkretnych działań programowych. Ścieżka „Przywództwo w skautingu” skupiała się zaprezentowaniu modelu wypracowanego przez WOSM oraz wymianie dobrych praktyk dotyczących kształtowania liderów w poszczególnych organizacjach. Ścieżka „Cykl życia wolontariusza” dotyczyła szeroko rozumianej tematyki pracy z kadrą, procesu jej pozyskiwania, kształcenia i wsparcia oraz przygotowania do dalszych wyzwań.