Wystartował „Czas odkrywców” – propozycja programowa z pogranicza turystyki alternatywnej, eksploracji i ochrony dziedzictwa kulturowego, dzięki której każdy harcerz będzie mógł się poczuć jak współczesny Pan Samochodzik albo polski Indiana Jones.

Autorzy proponują na najbliższy rok harcerski między innymi tworzenie questów, zakładanie i serwisowanie skrzynek geocachingowych, poszukiwanie i ożywianie tzw. legend miejskich, współtworzenie crowdsourcingowego serwisu internetowego otwartezabytki.pl, poszukiwanie zapomnianych miejsc na mapach wykonanych dzięki technologii LiDAR i organizowanie wypraw badawczych w te miejsca, tworzenie audio- i wideoprzewodników po ciekawych obiektach, wykonywanie fotografii dla rządowego portalu e-Zabytek, patrolowanie stanowisk archeologicznych, organizowanie dla lokalnej społeczności wydarzeń poświęconych miejscowemu dziedzictwu kulturowemu i udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa.

„Czas odkrywców” to inicjatywa Programowego Ruchu Odkrywców (PRO) – najnowszego ruchu programowo-metodycznego w ZHP, który oprócz corocznego publikowania propozycji programowych zapewnia również wiosenne warsztaty dla drużynowych i instruktorów „Drużyna PRO” (najbliższa edycja: 8-10 kwietnia 2016 r.) oraz wakacyjny Rajd Odkrywców (najbliższa edycja: 3-7 lipca 2016 r.).

Zgłoszenia do udziału w „Czasie odkrywców” już ruszyły i potrwają do końca października. Bliższe informacje na stronie odkrywcy.zhp.pl i w broszurze informacyjnej.