Prezydent RP Andrzej Duda zwrócił się w specjalnym liście do Polaków uczestniczących w XXIII Światowym Jamboree Skautowym, które w tych dniach odbywa się w Japonii.

Druhny i Druhowie!

Przesyłam Wam serdeczne pozdrowienia i najlepsze życzenia na czas XXIII Światowego Jamboree Skautowego, które odbywa się w Japonii. Jestem dumny, że tak liczna grupa młodych Polaków reprezentuje naszą Ojczyznę podczas tego wielkiego wydarzenia. Zlot Światowego Skautingu ukazuje siłę idei gen. Roberta Baden-Powella.

To możliwość poczucia wielkiej światowej wspólnoty skautów. To także możliwość nawiązania wielu nowych przyjaźni z ludźmi z innych krajów a nawet kontynentów. To wreszcie możliwość przeżycia niesamowitej przygody, którą pamiętać będziecie do końca życia. Jednak pamiętajmy, co zawsze podkreślał Naczelny Skaut Świata: „Najpierw patriotyzm – potem zabawa”. Proszę Was, abyście byli najlepszymi ambasadorami Polski na tym zlocie. To Wasza postawa, umiejętność opowiadania o naszym kraju, jego bohaterach, historii, kulturze i tradycji sprawi, że wiele napotkanych na zlocie osób będzie dobrze mówić o Polsce przez długie lata.

Druhny i Druhowie!

W czasach, gdy wielu mówi, że w życiu liczą się tylko pieniądze i wygoda, Wy pokazujecie, że jest mnóstwo młodych ludzi, którzy w różnych krajach stawiają na pierwszym miejscu służbę Panu Bogu, Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi. To jest właśnie siła ponad stuletniego skautingu, a w naszym kraju harcerstwa.

Raz jeszcze życzę Wam wspaniałego Jamboree i gorąco popieram pomysł organizacji tego wydarzenia w naszym kraju, gdzie idea harcerska jest bardzo silna już ponad sto lat. Jako Prezydent Rzeczypospolitej deklaruję Wam troskę o wspólnotę harcerską w naszej Ojczyźnie a także poza jej granicami.

Z wyrazami szacunku i harcerskim „Czuwaj!”

Andrzej Duda

A.D. podpis