Chorągiew Kielecka już po raz 42 organizuje Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Prawo do uczestnictwa w nim ma każda chętna osoba, którą interesuje szeroko rozumiana kultura – mimo to od lat organizatorzy starają się, aby Festiwal był jak najbardziej harcerski.

Pierwszym najważniejszym czynnikiem pokazującym zaangażowanie harcerzy w Festiwal jest pion organizacyjny. Komenda, biuro, czy drużyna sztabowa składa się z osób zrzeszonych w ZHP. Te osoby poświęcają bardzo wiele czasu, aby pokazać miastu i uczestnikom, że harcerstwo to coś więcej niż tylko bieganie w mundurach po lesie.

W ramach Festiwalu wszyscy uczestnicy (zarówno zrzeszeni, jak i Ci, którzy z ZHP zetknęli się dopiero pierwszy raz) biorą udział w: rajdach, grach terenowych, ogniskach, czy śpiewankach. We wszystkich tych formach podstawą są elementy harcerskie – znane nam wszystkim: piosenki, czy pląsy.

Znaczna część młodzieży biorącej udział w wydarzeniu wraca do swoich miast i rozpoczyna poszukiwanie drużyn w których mogliby zacząć działać. W ten sposób Festiwal oprócz organizowania przeglądów oraz warsztatów, spełnia inną ważną funkcję – zachęca do zaangażowania się w harcerską działalność.

Dodatkowo w Kielcach to właśnie Festiwal stał się elementem charakterystycznym dla ZHP. Kiedy zapytamy, któregoś z mieszkańców miasta o to z czym kojarzy mu się harcerstwo, oprócz standardowych odpowiedzi typu: mundur, obóz, namiot, niewątpliwie pojawi się także hasło: Harcerski Festiwal.

Kiedy we wrześniu rozpoczynamy pracę z drużynami pojawia się wiele nowych osób, które postanowiły się do nas przyłączyć, ponieważ w lipcu obserwowały nasze działania związane z Festiwalem. Rodzice o wiele chętniej przesyłają do nas swoje dzieciaki, kiedy mają możliwość zobaczenia ogromnego wydarzenia, które przełamuje krążące w społeczeństwie stereotypy o harcerzach.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej, zapraszamy na naszego Facebooka: https://www.facebook.com/HFKMS

 

I niech się kręci!