Start Aktualności Polskie powitanie na Światowym Jamboree Skautowym w Japonii

Polskie powitanie na Światowym Jamboree Skautowym w Japonii

Polskie powitanie na Światowym Jamboree Skautowym w Japonii

Tradycją podczas każdego Światowego Jamboree Skautowego jest organizowanie przez narodowe reprezentacje tzw. Reception Day. To rodzaj krótkiego przyjęcia powitalnego dla szefów kontyngentów i obecnych na Jamboree VIPów.

Wczoraj odbyło się polskie powitanie. Przedstawiciele ZHP opowiedzieli o tym, jak wychowuje nasza organizacja, a oficjalni goście zapewniali o poparciu rządu i sektora biznesu dla ZHP. Swoje pięć minut mieli także rowerzyści z Rowerowego Jamboree, którzy przez 7 miesięcy jechali z Polski do Japonii.

Gospodarzem przyjęcia była naczelnik ZHP Małgorzata Sinica i przewodniczący ZHP Dariusz Supeł. Bardzo ważna była obecność na spotkaniu przedstawicielek parlamentu – poseł Bożeny Kamińskiej i Małgorzaty Sekuły-Szmajdzińskiej, ambasadora RP w Tokio Cyryla Kozaczewskiego, reprezentującego Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Tomasza Szeraticsa, prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Rafała Szmytke oraz prezesa Polskiej Rady Biznesu Zbigniewa Niemczyckiego.

Szczególnie istotna ze względu na kandydaturę ZHP do organizacji Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. była wizyta na jamboree prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz jego zastępcy i pełnomocnika ds. Jamboree 2023 Piotra Grzelaka.

Ze strony WOSM w spotkaniu uczestniczyli znamienici goście z sekretarzem generalnym WOSM Scottem Teare’m, przewodniczącym Światowego Komitetu Skautowego João Armando Gonçalvesem oraz przewodniczący Europejskiego Komitetu Skautowego Andrea Demarmales i dyrektor Europejskiego Regionu WOSM David McKee. Pośród gości znaleźli się członkowie Światowego Komitetu Skautowego, zespół Światowego Biura Skautowego, członkowie komitetów regionalnych oraz kilkudziesięciu szefów Narodowych Organizacji Skautowych.