13 kwietnia Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wręczył Naczelniczce ZHP hm. Małgorzacie Sinicy oraz innym podmiotom zaangażowanym w przedsięwzięcie porozumienie w sprawie utworzenia „Nowej Mariny Gdynia”.

Porozumienie w sprawie nowej inwestycji podpisały Polski Związek Żeglarski, działające w mieście jachtkluby i Związek Harcerstwa Polskiego. Powołano spółkę Nowa Marina Gdynia S.A., która zajmie się inwestycją. Na podstawie podpisanego porozumienia Centrum Wychowania Morskiego ZHP oraz kluby związane z gdyńską mariną otrzymają w nowym obiekcie nowe miejsca na prowadzenie działalności związanej z wychowaniem morskim i żeglarskim.

Przy nabrzeżu Beniowskiego ma powstać nowoczesny kompleks, który ma być profesjonalnym zapleczem dla uprawiania żeglarstwa oraz sportów wodnych; mają tam powstać powierzchnie biurowe dedykowane do obsługi portu jachtowego, sale szkoleniowe, zaplecze sanitarne o wysokim standardzie. Dzięki bezpośredniemu dostępowi od strony nabrzeża, CWM ZHP i poszczególne kluby żeglarskie będą mogły prowadzić swoją działalność statutową.

Na terenie położonym wzdłuż pierzei alei Jana Pawła II będącej naturalnym przedłużeniem prestiżowego Skweru Kościuszki ma powstać budynek z przeznaczeniem na biura, usługi, handel, gastronomię. W planowanym hotelu ma powstać około 200 klimatyzowanych pokoi, każdy z widokiem na morze. W obiekcie ma być też profesjonalne centrum fitness z częścią spa.

Cały projekt nawiązuje do modernistycznej zabudowy Gdyni. Konkurs na koncepcję architektoniczną zabudowy wygrało Studio Kwadrat, które przygotuje projekt budowlany. Dachy wszystkich budynków będą płaskie, mają na nich powstać tarasy widokowe, przynależne do części hotelowych, biurowych bądź gastronomicznych. Obiekt będzie miał duże przeszklenia, zarówno od strony morza jak również alei Jana Pawła II.

Prace związane z budową „Nowej Mariny Gdynia” mają zostać ukończone w końcu roku 2017.

Dzięki wspólnej inwestycji Polskiego Związku Żeglarskiego, ZHP i gdyńskich jachtklubów, w miejscu zdekapitalizowanych przez kilkudziesięcioletnie użytkowanie obiektów powstanie nowa marina, będąca wyjątkową wizytówką miasta. Centrum Wychowania Morskiego ZHP otrzyma w „NMG” nową siedzibę, gdzie na 1500 mkw znajdą się przestrzeń biurowa i szkoleniowo-konferencyjna oraz zaplecze dla jachtów ZHP cumujących w Gdyni.

Główna Kwatera ZHP od ponad dwóch lat prowadziła rozmowy i negocjacje z PZŻ odnośnie kształtu inwestycji. Podpisana w tym miesiącu, a dzisiaj ogłoszona umowa rozpoczyna etap realizacji tej ważnej dla żeglarzy, harcerzy i mieszkańców Gdyni inwestycji.