W pierwszy weekend wiosny w malowniczym ośrodku „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim odbyła się ogólnopolska kwartalna zbiórka programu i pracy z kadrą.

Członkowie chorągwianych komisji stopni instruktorskich, zespołów kadry kształcącej i szkół instruktorskich, programowcy, szefowie referatów i pełnomocnicy ds. zagranicznych spotkali się, by podsumować swoją pracę z ostatnich miesiącach i wymienić się doświadczeniami.

Po wspólnym rozpoczęciu uczestnicy zaczęli prace w grupach podzielonych według pełnionej funkcji.

Kształceniowcy razem z komisjami stopni instruktorskich pochylili się nad tematem form wymiany doświadczeń poziomu harcmistrzowskiego. Dyskusja poruszała tematykę standardu kursów harcmistrzowskich, ich formy, grupy, w jakiej powinny odbywać się zajęcia. Jednym z podjętych tematów był również ewentualny zamiennik kursu w próbie harcmistrzowskiej. Czy konferencja lub seminarium jest w stanie zastąpić szkolenie? Zajęto się opracowaniem pewnej ramy, która powinna stanowić punkt wyjścia do rozważań, jakie wymagania powinna spełniać ta forma.

Wśród ciekawych tematów znalazła się również sprawa Woodbage. Ta forma kursu podharcmistrzowskiego jest w ZHP wciąż mało znana. Instruktorki z wielkopolskiej „Szkoły Wodzów” podczas zajęć starały się przekazać uczestnikom, jak wygląda taki kurs, poruszały też kwestię obrzędowości i sposobu organizacji tego typu szkoleń.

Metodycy, wspólnie z programowcami, rozpoczęli od wspólnego bloku poświęconego zlotowi kadry ZHP „Na Szlaku”. Następnie, dyskutując osobno w grupach szefów referatów i instruktorów pracujących z programem poruszano tematy matrycy kompetencji, zmian w metodykach i pracy w grupach metodycznych.

Pełnomocnicy, podczas zajęć prowadzonych przez komisarzy zagranicznych ZHP oraz instruktorów Wydziału Zagranicznego Głównej Kwatery, debatowali między innymi nad rolą kadry odpowiedzialnej za współpracę z zagranicą w pracach Jamboree Project Team. Rozmowy toczyły się też  wokół ostatnich wydarzeń w światowych organizacjach skautowych, między innymi światowych konferencji skautowych oraz programów realizowanych przez WOSM i WAGGGS, między innymi Messengers of Peace.

Razem ze zbiórką w Załęczu odbył się kurs LIDER+ skierowany do instruktorów kierujących zespołami na poziomie hufcowym, chorągwianym i centralnym.

W sobotni wieczór wszyscy spotkali się na dyskusji instruktorskiej nt. Prawa i Przyrzeczenia z udziałem m.in. Naczelnik ZHP – hm. Małgorzatą Sinicą, przewodniczącym ZHP – hm. Dariuszem Supłem i wiceprzewodniczącym ZHP – hm. Marianem Antonikiem.