Weź udział w jednej z najciekawszych akcji ZHP! Pobiegnij i pomóż!

Co to jest Harcbieg?

Harcbieg to możliwość wzięcia udziału we wspólnym, harcerskim (ale kierowanym nie tylko dla harcerzy i instruktorów) przedsięwzięciu sportowym i zarazem pomocy dla potrzebujących. No i (bo czemuż by nie?) dobra zabawa. W środowisku harcerskim i instruktorskim jest bardzo wiele osób, których pasją jest bieganie, a które w stanie harcerskim połączone są chęcią pomagania innym. Chcielibyśmy więc połączyć biegających harcerzy i instruktorów, do tej pory pozostających w ukryciu, aby biorąc udział w organizowanych przez nas harcbiegach mogli choć częściowo przeżyć wspólną przygodę i odczuć, chociaż tak wirtualnie, jak wielu jest nas biegaczy z krzyżami harcerskimi. Od trzeciej edycji Harcbiegu zachęcamy do aktywności również zuchy w ramach biegów zespołowych.

Czy tylko harcerze i instruktorzy?

Nie! Jako instruktorzy zachęcamy gorąco innych harcerzy i instruktorów, ale bieg jest otwarty dla wszystkich, którzy uwielbiają aktywność fizyczną, kochają biegać lub chcieliby zrobić coś dobrego dla innych.

Możesz to zrobić gdziekolwiek

Aby wziąć udział w harcbiegu, nie musisz nigdzie jechać, wcześnie wstawać, martwić się przechowaniem swoich rzeczy. Możesz od razu po biegu wskoczyć pod prysznic. Wystarczy założyć buty, wyjść z domu i indywidualnie lub z przyjaciółmi w określonym czasie przebiec wybrany przez dystans.

Jak to działa?

Do dnia 30 kwietnia 2015 r. musisz zarejestrować udział swój indywidualny lub Twojego zespołu na stronie Harcbiegu. Podczas rejestracji musisz podać swoje podstawowe dane oraz miejscowość, w której będziesz biegł Ty lub Twój zespół. Rejestrując się wybierasz jeden spośród wskazanych dystansów. Musisz wpłacić wpisowe, które zostanie przekazane na szczytny cel. W tej edycji kwota ta nie będzie mogła być mniejsza niż 11 zł od jednego uczestnika. Zespół wpłaca minimum 11 zł pomnożone przez liczbę zgłoszonych uczestników zespołu. Wpłacasz kwotę na wskazany przez nas rachunek bankowy i po jej wpływie Ty lub Twój Zespół znajdujecie się na liście startowej, otrzymujecie swój numer startowy.

Jaki dystans muszę przebiec?

Są to dystanse, zarówno takie które może przebiec każdy, jak i takie, które są dla prawdziwych twardzieli. W tej edycji przewidujemy dystanse 1 km, 3 km, 5 km, 10 km, 15 km, 20 km oraz 40 km. Pierwszy jest tylko dla najmłodszych uczestników biegów zespołowych w wieku od 7 do 9 lat.

Czy można zgłaszać zespoły?

Tak! Od trzeciej edycji wprowadziliśmy możliwość uczestnictwa zespołów. Zgłoszenia zespołu dokonuje pełnoletni reprezentant (użytkownik strony Harcbiegu) i może obejmować ono od czterech do dziesięciu uczestników, wliczając w to reprezentanta. Określacie nazwę zespołu, a potem w przypadku ukończenia biegu przynajmniej przez trzy spośród wszystkich zgłoszonych osób bieg zespołu jest zakwalifikowany jako zaliczony. Oczywiście musicie biec razem w jednym czasie.

Czy można biec jednocześnie w biegu zespołowym i indywidualnym?

Tak! Możesz być jednocześnie uczestnikiem jednego zespołu oraz możesz dodatkowo zgłosić się jako uczestnik biegu indywidualnego. Wymaga to również dwóch odrębnych raportów. Natomiast sam bieg fizycznie może być jeden.

Czy mogą startować najmłodsi?

Tak! Od trzeciej edycji wprowadziliśmy możliwość uczestnictwa dzieci poniżej 13 lat poprzez udział w biegach zespołowych. Dla dzieci, które ukończyły 7 lat przewidzieliśmy bieg zespołowy na 1 kilometr. Dzieci które ukończyły 10 lat mogą biec w biegu zespołowym na 3 kilometry. Uczestnicy od 13 lat mogą biec w biegach zespołowych lub indywidualnych na 3 km lub na 5 km. Dla osób od 16 lat są wszystkie biegi z wyjątkiem biegu na 1 km.

Dla kogo biegamy?

Dzięki temu, że zarejestrujesz siebie lub swój zespół i w tym samym czasie co inni weźmiesz udział w biegu, pomożesz dołożyć się do szczytnego celu. A jednocześnie będziesz miał poczucie harcerskiej wspólnoty biegaczy. Poznasz nowych ludzi, których będziesz mógł później spotkać na prawdziwych biegach. A dodatkowo komuś pomożesz. Trzecia edycja Harcbiegu odbywa się dla Jasia Figurskiego wspieranego poprzez Fundację Dzieciom „Zdążyć z pomocą”.

Czy mogę biegać o jakiejkolwiek godzinie?

Zakwalifikowanie Twojego biegu jako ukończonego będzie możliwe, jeżeli ukończysz bieg między godziną 6:00 a 22:00 2 maja 2015 r. Dotyczy to również członków zespołu.

Jak muszę udowodnić, że brałem wziąłem udział w biegu?

W dniu biegu na stronie internetowej biegu udostępniony zostanie formularz, za pomocą którego będzie można przekazać informacje pokazujące trasę Twojego biegu oraz jego czas. Przedstawimy także inne formy weryfikacji. W obecnych czasach, kiedy każdy prawie ma dostęp do telefonu komórkowego z GPSem nie powinno to stanowić problemu. Nie sprawdzimy czy przebiegłeś tą trasę czy ją przejechałeś na rowerze, ale liczymy na harcerską uczciwość. W przypadku Zespołów wymagamy jedynie sprawozdania ze zdjęciami ze wspólnego biegu uczestników zespołu.