Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Rønne oraz Karlskrony na pokładzie s/y „Zawisza Czarny”. Harcerski żaglowiec wyruszył  14 grudnia z Kołobrzegu odwiedzając po kolei duńską wyspę Bornholm oraz szwedzkie wybrzeże.

W Ronne światło odebrali wierni kościoła ewangelicko-metodystycznego oraz skauci duńscy. Po krótkim postoju jacht wypłynął do szwedzkiej Karlskrony, gdzie w luterańskim Kościele Admiralicji światło odebrali przedstawiciele wszystkich kościołów z Karlskrony.

To już piąta wyprawa „Zawiszy Czarnego” z Betlejemskim Światłem Pokoju. Rokrocznie młodzi harcerze zmagają się z zimowym Bałtykiem, by przekazać płomień z Betlejem swoim przyjaciołom w Danii i w Szwecji. Nie zawsze się udaje, w 2011 roku żaglowiec musiał zawrócić z trasy, bo szalejący na Bałtyku sztorm uniemożliwił żeglugę.

Harcerską załogą dowodzi kpt. Wilhelm Okarmus. Rejs zakończy się w najbliższa niedzielę w Gdyni.