’- Jesteśmy na zlocie w Japonii, ale czujemy się tak, jakby cały świat obozował tu z nami – powiedział podczas ceremonii otwarcia 23. Światowego Jamboree Skautowego João Armando Pereira Gonçalves, przewodniczący Światowego Komitetu Skautowego. – Przez następnych 12 dni naszymi sąsiadami będą przedstawiciele różnych środowisk, religii, kultur. Będziemy odkrywać różnice między sobą i fascynować się nimi. Odkryjemy, że gdzieś głęboko wszyscy jesteśmy istotami ludzkimi ze swoimi marzeniami, pasjami, dążeniami – dodał.

W ceremonii otwarcia 23. WSJ brało udział 350 harcerzy z Polski. W Jamboree bierze udział łącznie 34 tys. skautów – 25 tys. uczestników i 8 tys. obsługi. Miasteczko namiotowe, które powstało dla nich w Kirara-hama w prefekturze Jamaguczi zajmuje 286 hektarów.

Polskich harcerzy biorących udział w Jamboree odwiedziła reprezentacja władz ZHP – Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica, Zastępca Naczelnika ZHP hm. Krzysztof Budziński oraz Przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł. Harcerzy na zlocie odwiedziły także posłanki Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska i Bożena Kamińska oraz  Prezes Polskiej Rady Biznesu Zbigniew Niemczycki, który jest również szefem komitetu sterującego polskiej kandydatury do organizacji 25. Jamboree Skautowego. Polska od kilku lat ubiega się o prawo do zorganizowania tego wydarzenia w 2023 roku. Do kontyngentu dołączyła również ekipa Rowerowego Jamboree.

Hasłem tegorocznego Jamboree jest „WA: duch jedności”. A koncepcję programową wyznaczają: energia, harmonia, innowacja. Uczestnicy przez kolejne dni będą brali udział w zajęciach programowych organizowanych wokół tych haseł. Dla uczestników przygotowują je japońscy skauci, ale także międzynarodowe organizacje – UNICEF, WFF, Czerwony Krzyż i inne. Część uczestników Jamboree będzie mogła uczestniczyć w obchodach 70. rocznicy zrzutu bomb na Hiroszmię i Nagasaki. Wydarzenie to było jedną z głównych przyczyn zakończenia II wojny światowej.