174 harcerki i harcerze biorą udział w Central European Jamboree – Zlocie Skautów Środkowoeuropejskich. Impreza odbywa się w czeskiej miejscowości Doksy.

Opolska, Stołeczna, Łódzka, Krakowska, Dolnośląska, Zachodnio-Pomorska, Podkarpacka, Śląska, Warmińsko-Mazurska, Mazowiecka – harcerze z tych chorągwi uczestniczą w zlocie, który odbywa się raz na dwa lata – za każdym razem w jednym z czterech państw grupy Wyszehradzkiej: Polsce, Czechach, Węgrzech lub na Słowacji.

W sumie na polu biwakowym w Doksy swoje namioty rozbiło 675 skautów. Są wśród nas zarówno przedstawiciele V4, jak i mieszkańcy Tajwanu, Słowenii, Szwecji i Holandii. Wszyscy uczestniczą w zajęciach, których wspólne hasło to "Into the future". Codziennie dziesięcioosobowe patrole wybierają jeden z trzech obszarów tematycznych. W "Future in Technology" w aktywny sposób harcerze i skauci poznają nieznane im do tej pory wymiary nauki i świta techniki. Ci, którzy wybierają "Future in the Nature"mogą dowiedzieć się jak w naturalny sposób oczyścić wodę, jak przygotować proste wypieki za pomocą ognia, wody i mąki. Jeśli wydaje się, że temat polityki i świata biznesu mogą być niezbyt porywające – sekcja "Future in Democracy" potwierdza, że jest dokładnie odwrotnie. Skauci wracający z zajęć na tym punkcie są wymalowani kolorowymi farbami i bardzo uśmiechnięci.

Zlot rozpoczął się 3 sierpnia i potrwa do najbliższej soboty. Przed uczestnikami tego skautowego wydarzenia jeszcze m.in. silent disco, warsztaty "Future of the Earth" i Festival of Cultures, podczas którego zaprezentowana zostanie kandydatura Polski do organizacji 25. Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku.

Central European Jamboree odbywa się od 1931 roku. Dwa lata temu organizowali go Słowacy. W 2016 zespołem zarządzającym imprezą będą Polacy.

phm. Wojtek Puchacz

zastępca komendantki Polskiego Kontyngentu