W dniach 17-19 stycznia odbył się na Dolnym Śląsku pierwszy biwak piątej już edycji Kursu Harcmistrzowskiego „Cogito”. Cogito ma już 5 lat! W tej edycji kursu bierze udział 40 przyszłych harcmistrzów. Po raz pierwszy kurs pracuje równocześnie dwiema drużynami kursowymi.

Podczas biwaku „Kim jestem?”, rajdu samochodowego po Dolnym Śląsku, uczestnicy rozważali kwestię pasji – czy jest ważna w naszym życiu i ile warto dla niej poświęcić. Zaglądaliśmy w głąb swojej osobowości analizując nasz naturalny potencjał, dyskutowaliśmy o tym czym jest praca dla człowieka i na czym polega zawodowy sukces. Jak instruktorzy harcerscy realizują harcerską ideę w miejscu swojej pracy? Wieczorną dyskusję przy instruktorskim ogniu poświęciliśmy na rozważania o wadze słowa w zmienianiu świata, jaka jest w tym rola harcerskiego mistrza?

Przyszli harcmistrzowie dyskutowali też o dylematach moralnych, czy je mamy i z czego wynikają? Jak nasz system wartości zmienia się z wiekiem i doświadczeniem? Zamek Książ gościł na swoich salonach przyszłych harcmistrzów, abyśmy mogli zmierzyć się z zadaniami dla przywódców, oceną własnej charyzmy i umiejętności pociągania za sobą innych. Piękne zamkowe wnętrza i tajemnicze podziemia oraz sztolnie walimskie były też przyczynkiem do historycznego umiejscowienia harcerstwa w walce o podstawową wartość jaką jest ludzkie życie oraz odpowiedzi na pytanie o potęgę ludzkiego cierpienia w imię ideologii zła.

hm. Dorota Całka
Komendantka Kursu Harcmistrzowskiego "Cogito"