11 listopada obchodziliśmy 96. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Po raz kolejny harcerze pokazali na czym polega współczesny patriotyzm.

W niepodległościowych pochodach ulicami Warszawy przeszło kilka tysięcy rodaków, wśród nich znaleźli się również członkowie Związku Harcerstwa Polskiego. Naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica uczestniczyła wraz z harcerzami w apelu przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie zapłonął Ogień Niepodległości z Kostiuchnówki oraz w marszu „Razem dla Niepodległej”. Pochód, który poprowadził Prezydent RP Bronisław Komorowski, rozpoczął się przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przeszedł ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi.

Harcerze bardzo aktywnie uczestniczyli w wielu inicjatywach obywatelskich w całym kraju między innymi w grach miejskich, biegach ulicznych czy apelach.  W tym roku ponad 200 z nich, zdecydowało się na „aktywny patriotyzm”, biorąc udział w I edycji Harcbiegu. Osoby, które wybrały ten sposób uczczenia Narodowego Święta Niepodległości przekazały kwotę 3700,52 zł, która zasili konto fundacji Ewy Błaszczyk „A kogo?”. Uczestnicy łącznie przebiegli aż 1763 km!

Członkowie Związku Harcerstwa Polskiego pełnili wyjątkową służbę! Zadbali nie tylko o pamięć, ale przede wszystkim pokazali radość płynącą prosto z ich serc. Dzisiejszy patriotyzm to nie tylko udział w uroczystościach państwowych i pamięć o bohaterach narodowych. Jest to przede wszystkim umiejętność dzielenia się radością z rodakami oraz poczucie jedności narodowej.

phm. Monika Kubacka

rzecznik prasowy ZHP