Z radością przyjąłem zaproszenie do udziału w 40. Światowej Konferencji Skautów w Słowenii, bo są mi bardzo bliskie idee, które głosicie i cele, które z pasją realizujecie. Niestety, za względów rodzinnych nie mam możliwości uczestniczyć w tym jubileuszowym wydarzeniu. Bardzo dziękuję wspierającemu polskich Harcerzy Panu Prezesowi Zbigniewowi Niemczyckiemu, za reprezentowanie mnie podczas tegorocznej Konferencji. Pozwolę sobie przy tej okazji wyrazić przekonanie, że polskie tradycje harcerskie i aktywna działalność naszych organizacji skautingowych stanowią bardzo istotną wartość w polskim życiu społecznym i od lat wpływają silnie na wychowanie polskiej młodzieży.

Praca, którą wykonuje Światowa Skautowa Społeczność jest nie do przecenienia. Prowadzona na całym świecie działalność skautowa nabiera szczególnie doniosłego znaczenia wobec wielu cywilizacyjnych wyzwań. Na naszych oczach zmieniają się epoki, świat nabiera coraz większego rozpędu, a my musimy uczynić wszystko, aby nie zgubić dobra człowieka i wartości najcenniejszych. Skauting pozostaje w wielu zakątkach świata ostoją takich wartości i troski o drugiego człowieka. Od lat powtarzam, że nową Europę i świat powinniśmy budować na uzgodnionych uniwersalnych wartościach. Na nich musimy oprzeć wszelkie programy i struktury, aby kształtować świat bezpieczny, dostatni i przyjazny.

Społeczność skautów była, jest i musi być miejscem wychowania człowieka sumienia, człowieka, który będzie chciał i umiał pomagać innym, człowieka, który zawsze będzie solidarny. Pracując z młodzieżą pamiętajmy, że przez zabawę i wychowanie mamy przygotować tych młodych ludzi do dorosłego odpowiedzialnego życia. Dzisiaj w świecie głównym problemem społeczno – ekonomicznym, szczególnie dotykającym młodych ludzi, jest brak pracy, a w efekcie – brak szans, nadziei i perspektyw. To wielkie zadanie, by przygotowywać młodych do radzenia sobie z tymi wyzwaniami, by nauczyć ich odkrywać własne talenty, wykorzystywać potencjały, rozwijać kreatywność i przedsiębiorczość. Musimy wychowywać ludzi zaradnych, otwartych i społecznie zorientowanych. Kilka lat temu w Argentynie, Hiszpanii czy ostatnio w Grecji protestowali głównie ludzie młodzi, którzy nie mieli pracy. Trzeba zrobić wszystko, aby nie musieli wychodzić na ulice w poszukiwaniu nadziei. Trzeba zrobić wszystko, aby uruchomić pracę, która jest podstawą stabilności, bezpieczeństwa i rozwoju. Dla każdego człowieka i całej cywilizacji. Nikogo nie można zostawiać na gorszej stacji….

Wasza misja przynosi od lat piękne owoce. Wierzę, że w swojej pracy nie ustaniecie, przyczyniając się do propagowania globalnej solidarności ponad podziałami i granicami. Z właściwą sobie pasją, dążeniem do szukania prawdy o świecie, w otwartości i dialogu szukajcie wspólnych dla ludów i narodów wartości, które mogą stać się trwałym punktem odniesienia dla naszej cywilizacji.
Nie jestem już wprawdzie czynnym politykiem, to jednak zawsze można spotkać mnie na drodze poszukiwania odpowiedzi na pytania o przyszły kształt świata. Zapraszam wszystkich na tę drogę, działających w swoich środowiskach, w perspektywie lokalnej, krajowej i międzynarodowej. Nie może zabraknąć aktywności obywateli, jak i przedstawicieli samorządów, rządów i światowych przywódców. Powinni w to planowanie przyszłości świata włączyć się również przedstawiciele organizacji wychowawczych, wśród których tak istotne miejsce zajmują WOSM i WAGGGS. To nasze wspólne zadanie, a droga trudna…

Wierzę jednak głęboko, że uda nam się wypracować rozwiązania, które nie tylko nas usatysfakcjonują, ale stanowić będą odpowiedź na współczesne problemy. Mam nadzieję, że coraz więcej osób będzie potrafiło wznieść się ponad podziały, unikając konfliktów, wojen oraz cywilizacyjnych niebezpieczeństw. Światu ponownie potrzeba solidarności i wspólnej odpowiedzialności. Ruch Skautowy ma tę przewagę, że od dawna mówiąc o pokoju, współpracy i działaniu na rzecz dobra wspólnego, działa globalnie i rozumie pojęcie światowej wspólnoty i współpracy. Ważne jest również, aby w ramach Waszych działań wspierać współpracę organizacji skautowych nie tylko w wymiarze międzynarodowym, ale również krajowym. Wychodząc często z różnych środowisk, organizacje kształtowały się niejednokrotnie w różnych tradycjach. Istotą współpracy powinno być zatem wzajemne poznawanie się i umiejętność podejmowania wspólnych wyzwań w ramach światowej rodziny Skautów. Jestem głęboko przekonany, że taki właśnie przykład solidarnej współpracy, zaowocuje dodatkowo większym zainteresowaniem ideą skautingu i w perspektywie pomnoży zastępy młodzieży skupiającej się w drużynach i hufcach.

Zachęcam wszystkich Uczestników tegorocznej Konferencji do otwartej dyskusji i podjęcia próba wypracowania strategii działań na następne lata, tak by w duchu solidarności i wspólnoty z nadzieją patrzeć na dzień jutrzejszy….
Z pozdrowieniem polskich harcerzy – Czuwaj!

Lech Wałęsa

Gdańsk, 10 sierpia 2014 r.