„Good morning, Warsaw” – tymi słowami powitał widzów ZHP360 Scott Teare, Sekretarz Generalny WOSM, który od wczoraj przebywa na wizycie w Polsce, poznając polskie harcerstwo i rozmawiając o naszym największym marzeniu – organizacji w 2023 roku Światowego Jamboree Skautowego w Polsce.
Wywiad przeprowadzony przez naczelnego harcerskiej telewizji – phm. Wojtka Puchacza z Sekretarzem Generalnym WOSMu już niedługo można będzie oglądać za pośrednictwem www.youtube.com/zhp360.
Jakie tematy zostały poruszone podczas tej krótkiej rozmowy?
Scott Teare opowiedział o swojej funkcji Sekretarza Generalnego – opisał ją jako dwoiste zadanie panowania nad Biurem Światowym oraz poznawanie różnych oblicz skautingu we wszystkich częściach świata. Odwiedzenie 162 organizacji należących do WOSM jest wielkim wyzwaniem.

Zapytany o wcześniejszą wizytę u Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, skwitował z radością, że podczas tej niesamowitego spotkania Prezydent wypowiedział mnóstwo ciepłych słów na temat polskiego skautingu.
Nie zabrakło pytania o Światowe Jamboree Skautowe w Polsce – Scott Teare podkreślił wagę wyzwania i przeżycia doświadczenia organizowania tego wydarzenia – „Jamboree to jedno z najlepszych doświadczeń w życiu skautowym”. Zaznaczył jednak, że nawet jeśli kandydatura Polski nie osiągnie sukcesu, to najważniejszym dla nas jest etap przygotować – sam w sobie jest bardzo cennym przeżyciem rozwijającym organizację.
Sekretarz Generalny pozostawił widzów z przesłaniem – „Nie wypowiadajcie słów, żyjcie nimi. Kreujcie lepszy świat”.

Śledźcie kanał ZHP360 na Youtubie – już niedługo pojawi się tam nagranie z dzisiejszego wywiadu.

phm. Aleksandra Tasz

instruktor Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP