Celem jest wychowanie!
Związek Harcerstwa Polskiego wychowuje świadomych, przygotowanych do dorosłego życia obywateli. Nie da się budować obywatelskiej świadomości bez kształtowania postaw patriotyzmu.

W dzisiejszych czasach kładziemy na radosną odmianę patriotyzmu – to duma z własnego pochodzenia, radość ze świąt i sukcesów narodowych, krzewienie tradycji i zwyczajów.

Określony w uchwale programowej kierunek – radosny patriotyzm kładzie nacisk na wiarę we własne możliwości i postawę obywatelską. Wychowani w ten sposób harcerze nie boją się promować Polski w świecie – znają i doceniają osiągnięcia z przeszłości, z dumą mówią o polskiej kulturze i tradycji.  Młodzi patrioci radośnie i aktywnie przeżywają święta narodowe.

W harcerskiej pracy nie brakuje okazji do krzewienia postaw radosnego patriotyzmu – huczne obchodzenie rocznic, akcje z okazji Święta Flagi czy 3 maja.

Warto również zerknąć do propozycji programowych w zakładce „Wychowanie patriotyczne i obywatelskie” na www.propozycje.zhp.pl.

A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat uchwały programowej wejdź w prezentacje przygotowane przez Wydział Inspiracji i Poradnictwa GK ZHP.

Wersja dla drużynowych

Wersja dla instruktorów