W kościele pw. św. Józefa Robotnika w niedzielę 14 grudnia o godzinie 10:00 harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego otrzymali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Tym pięknym gestem rozpoczęła się jego wędrówka, która potrwa do 24 grudnia.

Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego wprowadzenia Betlejemskiego Światła Pokoju na ołtarz sviteckiego kościoła. Od wczoraj, niesione przez słowackich skautów, przemierzyło ono drogę z Wiednia.

Na Słowację przybyły reprezentacje harcerskie z całej Polski.  Dzięki ich obecności cały kościół wypełniła atmosfera radosnego oczekiwania i skautowego braterstwa. Płonący przy ołtarzu płomień rozgrzewał serca wszystkich wokół i sprawiał, że idea mu towarzysząca stała się bliska i obecna jak nigdy dotąd.

Po zakończonej liturgii nastąpiła najważniejsza część nabożeństwa – przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Do Polski trafiło ono przez ręce Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego, hm. Małgorzaty Sinicy. Następnie delegacje wszystkich 17 chorągwi rozpaliły płomień dla siebie, by jeszcze dziś powieźć go dalej.

Od tej chwili, w myśl tegorocznego motta Światła, pokój naprawdę jest w nas.

To nie koniec Betlejemskiego Zlotu. Wędrownicy z Podhala zaniosą Betlejemskie Światło Pokoju do górskich schronisk. O godz. 12:00 osoby, które nie mogły uczestniczyć w uroczystościach w Popradzie, spotkają się na Mszy Świętej w Schronisku Górskim "Głodówka", w historycznym miejscu przekazywania Światła – kaplicy Piotra i Pawła. Zaraz po niej zastępca naczelnika, hm. Krzysztof Budziński zawiezie Światło do Częstochowy, na Jasną Górę, gdzie przekaże je harcerzom ze Śląska, a hm. Małgorzata Sinica wraz z wice przewodniczącym ZHP, hm. Marianem Antonikiem, obierą kierunek na Kraków by obdarzyć Światłem harcerzy z Małopolski.

15 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju niesione w tysiącach latarenek dotrze do każdego województwa. Wszystkich pragnących je otrzymać zapraszamy na stronę www.swiatlo.zhp.pl, gdzie harcerze tworzą Mapę Światła z danymi regionalnych przekazań.

phm. Monika Kubacka
rzecznik prasowy ZHP