Dziś 71. rocznica Akcji pod Arsenałem – jednej z najważniejszych akcji ulicznych przeprowadzonych w okupowanej Warszawie przez polski ruch oporu. 26 marca to również jedna z najbardziej znamiennych dat w historii harcerstwa. 

  

26 marca 1943 roku w pobliżu warszawskiego Arsenału, u zbiegu ulic Bielańskiej, Długiej i Nalewek, miała miejsce legendarna akcja przeprowadzona przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów.

  

Celem akcji było odbicie z rąk gestapo przesłuchiwanego Janka Bytnara „Rudego”. W efekcie odbito również 20 innych więźniów warszawskiego Pawiaka. Akcja pod Arsenałem jest uznawana za jedną z lepiej przygotowanych akcji odwetowych.
W akcji dowodzonej przez Stanisława Broniewskiego „Orszę” wzięło udział 29 młodych mężczyzn. Dwóch mitycznych wręcz bohaterów – Aleksy Dawidowski "Alek" i Tadeusz Krzyżewicz "Buzdygan" straciło życie w efekcie odniesionych wówczas ran. Sam Jan Bytnar "Rudy" zmarł 4 dni później – obrażenia zadane przez przesłuchujących go gestapowców okazały się zbyt ciężkie.

 

W odwecie za Akcję pod Arsenałem, następnego dnia – 27 marca 1943 roku – Niemcy zamordowali 140 więźniów Pawiaka. 

  

Dziś, dokładnie w godzinach, w których 71 lat temu trwała Akcja pod Arsenałem, odbędzie się uroczysty apel z udziałem kombatantów, członków Szarych Szeregów, wojska oraz władz miasta.

To okazja, aby uczcić naszych bohaterów, ale także spotkać się z tymi, którzy przeżyli wojenną zawieruchę.

Apel rozpocznie się o 17:30 pod Arsenałem. Uroczystość zakończy się ok godz. 18:00.

  

Zachęcamy również do włączenia się w akcję „Cała Polska czyta Kamienie na Szaniec”. Wojenni bohaterowie Szarych Szeregów są ciągle obecni w naszej historii także dzięki dziełom Aleksandra Kamińskiego. Nie zapomnijmy o nich i również w ten sposób przekazujmy pamięć o nich młodszym pokoleniom.
 

  

phm. Aleksandra Tasz

instruktorka Wydziału Promocji i Komunikacji GK ZHP