Flagowy żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego Zawisza Czarny opuścił Rygę i płynie w kierunku Szczecina, gdzie zakończa się tegoroczne regaty wielkich żaglowców.

Swój rejs Zawisza Czarny rozpoczął 29 czerwca 2013 roku, w Gdyni, skąd popłynął z harcerską załogą do Arhus (Dania) – miejsca startu tegorocznych regat. Stamtąd już w regatowej flotylli udał się do Helsinek (Finlandia) i Rygi. W obu miastach na uczestników rejsów czekała moc atrakcji i imprez przygotowanych przez miasta gospodarzy regat. Było zwiedzanie innych statków, imprezy integracyjne dla załóg, parady i koncerty.

5 sierpnia 2013 roku, po zakończeniu regat, na s/y Zawisza Czarny zaczyna się pierwszy rejs tegorocznej edycji projektu Zobaczyć Morze. W trzech rejsach popłyną niewidomi żeglarze pod opieką wolontariuszy, wśród których jest wielu członków naszej organizacji. Armator żaglowca – Centrum Wychowania Morskiego ZHP jest partnerem projektu prowadzonego przez Fundację Gniazdo Piratów. Życzymy żeglarzom stopy wody pod kilem i pomyślnych wiatrów!

hm. Rafał Klepacz
zastępca komendanta Centrum Wychowania Morskiego ZHP