Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów WICEK 2013 to wydarzenie zainspirowane 100-leciem urodzin patrona harcerzy ks. bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Już dziś w swoich kalendarzach zakreślcie termin 6-12 sierpnia 2013 roku. Zapisy ruszyły!

Zlot to przede wszystkim możliwość spotkania i przebywania przez 7 dni z harcerzami nie tylko z Polski. Do udziału w zlocie zapraszamy również instruktorów, którzy skorzystać będą mogli ze specjalnego programu kierowanego do harcerskiej kadry.

Program zlotu tworzony jest w oparciu o różnorodne formy specjalistyczne, które realizowane będą w pięciu obszarach programowych – na wodzie, pod wodą, w powietrzu, pod ziemią oraz podróże w czasie i przestrzeni.

Na wodzie
Uczestnicy odbędą szkolenia teoretycznie i praktycznie w zakresie podstawowych umiejętności i zasad uprawienia sportów wodnych – kajakarstwa, żeglarstwa i motorowodniactwa. Wybiorą się na spływ kajakowy szlakami rzecznymi regionu, będą mieli okazję pływać na jachtach i motorówkach, wezmą udział w regatach żeglarskich.

Pod wodą
Uczestnicy zlotu wezmą udział w zajęciach przygotowujących do nurkowania – zapoznają się z pełnym ekwipunkiem nurka oraz z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. Nurkując będą mogli nabytą wiedzę wypróbować w praktyce. Zaprosimy również do udziału w zajęciach na statku badawczym, na którym poznamy aspekty ekologii wód.

W powietrzu
W ramach tego obszaru zaprosimy do uczestnictwa w naziemnych szkoleniach zapoznających ze sportami lotniczymi oraz do praktycznych zajęć w powietrzu. Uczestnicy będę mieli okazję wzbić się w powietrze samolotem i balonem, polecą motolotnią, na paralotni i szybowcem, poznają tajniki spadochroniarstwa.

Pod ziemią
Uczestnicy odbędą niekonwencjonalną podróż po Toruniu. W czasie zajęć przewidziana jest eksploracja historycznych obiektów Twierdzy Toruń – wyjątkowego i unikatowego XIX-wiecznego systemu fortyfikacji.

Podróże w czasie i przestrzeni
Wyjątkowym elementem programu będą zajęcia w centrum Toruńskiej Starówki. Uczestnicy zlotu wezmą udział między innymi w grach miejskich po średniowiecznym Grodzie Kopernika oraz w emocjonującej zabawie historycznej – wielkim turnieju rycerskim.

Więcej informacji na stronie www.wicek2013.ploraz naszym profilu www.facebook/Wicek2013

Do zobaczenia na zlocie!

hm. Maciej Sas