W środę w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata pt. "Otoczenie prawne funkcjonowania harcerstwa" organizowana w ramach Forum Debaty Publicznej.

Spotkanie w imieniu prezydenta otworzył minister Maciej Klimczak. Moderatorem dyskusji był Krzysztof Ziemiec.

Podczas spotkania podjęta została próba wskazania ograniczeń i barier prawno-administracyjnych, które powodują, że ten ważny z punktu widzenia społeczeństwa i państwa ruch, częstokroć napotyka w swojej działalności na niepotrzebne trudności. Omówiona została także praktyka stosowania przepisów odnoszących się do harcerstwa.

W wyniku dyskusji w trakcie spotkania, szefowie organizacji harcerskich zaangażowanych w organizację debaty zadeklarowali wolę powołania zespołu, który we współpracy z instytucjami państwowymi podejmie się działań na rzecz wprowadzenia postulowanych zmian prawnych.

W debacie uczestniczyli harcerze z Polski i spoza granic kraju (z Wielkiej Brytanii oraz Białorusi), a także wielu przedstawicieli parlamentu, ministerstw, instytucji państwowych, społecznych i obywatelskich.

W przygotowaniu debaty uczestniczyły organizacje harcerskie objęte honorowym protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej: Związek Harcerstwa Polskiego; Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej; Skauci Europy. Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego ,,Zawisza”. Federacja Skautingu Europejskiego; Stowarzyszenie Harcerskie.

za Biurem Prasowym Kancelarii Prezydenta RP

hm. Karol Gzyl