Weź udział w otwartych konsultacjach ws. metodyk! Wejdź na stronę www.konsultacje.zhp.pl i podziel się swoimi spostrzeżeniami!

 

36. Zjazd ZHP zobowiązał władze naczelne ZHP do przeprowadzenia analizy funkcjonowania instrumentów metodycznych: stopni i sprawności harcerskich, a także systemu zastępowego.

Rada Naczelna ZHP rozszerzyła zakres realizacji wniosku i określiła go jako przeprowadzenie analizy funkcjonowania systemu metodycznego ZHP, ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich instrumentów metodycznych oraz systemu małych grup. Realizując powyższą uchwałę Komisja Programowa Rady Naczelnej przygotowała „Analizę funkcjonowania systemu metodycznego ZHP" na bazie ankiet przeprowadzonych na grupie 665 drużynowych w okresie 16.02. – 31.08.2011 r.

Wychodząc naprzeciw wnioskom zawartym w powyższym dokumencie, Rada Naczelna zobowiązała Naczelnika ZHP do powołania w terminie do 31 lipca 2012 r. zespołu, którego celem będzie opracowanie planu wzmocnienia działalności metodycznej gromad i drużyn, w tym jeśli zajdzie konieczność:

a) projektu zmian w systemie metodycznym ZHP oraz zasadach przynależności członków zwyczajnych do poszczególnych grup metodycznych i do jednostek organizacyjnych,
b) projektu zmian w dokumentach związanych z systemem metodycznym ZHP.

Zespół został zobowiązany do przedstawienia Radzie Naczelnej ZHP wyników swojej pracy w terminie do 30 września 2013 r.

Zespół ds. metodycznych składa się z podzespołów:

– zuchowy, szefowa hm. Magdalena Karp,

– harcerski, szefowa phm. Katarzyna Łabuda,

– starszoharcerski, szef phm. Mirosław Karczmarczyk,

– wędrowniczy, szefowa hm. Ewa Sidor.

Zespół w swoich pracach przyjął stanowisko, iż wszelkie proponowane zmiany winny zostać poddane możliwie szerokim konsultacjom. Poszczególne podzespoły na bazie zdiagnozowanych problemów przygotowały propozycje mające służyć poprawie funkcjonowania instrumentów metodycznych w pracy harcerskiej.

Na obecnym etapie prac poszczególne propozycje mogą mieć charakter wariantywny, a czasami nawet wzajemnie wykluczać się. Zespół jednak przed podjęciem decyzji co do kierunku zmian pragnie poznać opinie dotyczące poszczególnych propozycji jak najszerszego grona instruktorów, do czego gorąco wszystkich zapraszam w imieniu całego zespołu. To właśnie na tym etapie każdy z nas ma możliwość dołożenia własnej cegiełki w dzieło usprawnienia i unowocześnienia naszego systemu metodycznego.

Licząc na rzeczowe i wartościowe opinie, obiecuję że wszystkie starannie rozpatrzymy. Na bazie zbiorowej mądrości wierzę, że wspólnie wypracowane materiały wytyczą nam kierunki rozwoju naszej organizacji.

 

Zapraszamy do udziału w konsultacjach poprzez stronę www.konsultacje.zhp.pl

hm. Dariusz Potasznik
szef Zespołu ds. metodycznych