W miniony weekend rozpoczął się już 40 . Jubileuszowy Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej „Kielce – 2013” organizowany przez Chorągiew Kielecką ZHP. Ta impreza to nie tylko przegląd piosenek, ale cały szereg propozycji programowych dla dzieci i młodzieży. Począwszy od warsztatów wokalnych, a skończywszy na ustanawianiu rekordu w graniu na „byle czym”.

Festiwal trwa aż 16 dni, więc dzieje się naprawdę dużo! Wszystko rozpoczęło się 14 lipca koncertem „Gospodarze Gościom”, na którym wystąpiło ponad dwadzieścia zespołów tanecznych, wokalnych oraz wokalno-instrumentalnych z regionu. Kolejne dni to próby, przeglądy konkursowe zespołów tanecznych, teatralnych, muzycznych oraz solistów. Organizatorzy w drugi dzień festiwalu zaproponowali dodatkowo Korowód i Jarmark Festiwalowy oraz Konkurs na Piosenkę Harcerską.

Przez cały czas trwania wydarzenia uczestnicy mogą wziąć udział w warsztatach artystycznych. Wszyscy zgłoszeni będą także ustanawiać rekord we wspólnym odgrywaniu na „byle czym” utworu Anny Jantar „Tyle słońca w całym mieście”.
Festiwalowi towarzyszy wiele imprez – m.in. przegląd zespołów folklorystycznych oraz warsztaty młodzieżowych orkiestr dętych. Organizatorzy proponują również udział w konkursie „Design się kręci”, który polega na wykonaniu przestrzennej kompozycji inspirowanej motywem wiatraka – symbolem Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.

Organizatorzy szczycą się (bo jest czym!) jubileuszową edycją festiwalu. Dlatego oprócz odbywających się, jak co roku, koncertów „Gospodarze Gościom” oraz Koncertu Galowego Laureatów, przygotowali Koncert Jubileuszowy. Będzie to czas na wspomnienia, ale i zabawę. Wystąpią artyści związani z Festiwalem, laureaci z wielu poprzednich edycji, nie zabraknie także miejsca na elementy harcerskie. Kto będzie gwiazdą? To pozostaje tajemnicą. Wszystkiego dowiedzieć się będzie można już 20 lipca, od godziny 20.00, oczywiście na Kadzielni.

Festiwal, 28 lipca, zakończy Koncert Galowy Laureatów, który dadzą młodzi wykonawcy z najwyższym Festiwalowym wyróżnieniem. Podczas koncertu jury przyzna złotą, srebrną i brązową „Jodłę Wychowawczą”, która jest szczególnym wyróżnieniem zespołów za całokształt dokonań w realizacji programu Festiwalu.

Całe miasto aż huczy od utalentowanej młodzieży. Przekonaj się sam. Czekamy na Ciebie do 28 lipca w Kielcach.

sam. Julita Borek
uczestniczka Programu Wakacyjnych Praktyk ZHP