Blisko 100 tysięcy uczestników i ponad 500 miejsc w całej Polsce, które zorganizowały dla nich spotkania. A podczas spotkań: eksperymenty, wirtualne podróże dookoła świata i… pierwsze kroki w Internecie. Tak wygląda bilans polskiej edycji „Tygodnia z Internetem 2013”. Kampania zakończyła się 24 marca, teraz rusza konkurs dla uczestniczących w niej osób i instytucji. Polska edycja kampanii „Tydzień z Internetem” została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.  

Celem akcji było pokazanie, jakie możliwości dają nowoczesne technologie, co można znaleźć w Internecie i dlaczego warto z niego korzystać. Spotkania odbywały się bibliotekach, szkołach, domach kultury, pracowniach komputerowych, a także w innych instytucjach posiadających komputery z dostępem do sieci – np. w ośrodkach szkolno-wychowawczych, domach opieki, a nawet… w urzędach pracy. Ich organizatorami byli także wolontariusze – „Latarnicy Polski Cyfrowej" i członkowie Związku Harcerstwa Polskiego.

19 marca Gromada Zuchowa „Ekoludki” działająca przy Szkole Podstawowej w Bogumiłowicach zorganizowała spotkanie, na którym zuchy wspólnie z zaproszonymi gośćmi przeprowadzały proste i efektowne eksperymenty, a przy okazji odkrywały fascynujące zjawiska ze świata nauki. Na czas spotkania uczestnicy weszli w rolę naukowców-badaczy przekonując się, że eksperymentowanie może być nie tylko pasjonującym zadaniem, lecz także znakomitą zabawą. Dzięki wykorzystanym podczas spotkania materiałom dostępnym w Internecie uczestnicy poznali wiele ciekawostek ze świata nauki i odkryli , że Internet to źródło różnorodnych, przydatnych i wartościowych informacji.

21 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Dygasińskiego w Starachowicach odbyły się otwarte zajęcia dla seniorów, którym towarzyszyły zaprzyjaźnione środowiska, w tym 100 Drużyna Harcerska "Wataha"oraz seniorzy z Harcerskiego Kręgu Seniorów "Łysica-Żubry". Zajęcia zostały zrealizowane według scenariusza "Koncert życzeń". Nie było końca dedykacjom i życzeniom, chwilowa trema która opanowała uczestników w obliczu tajników YouTube szybko się ulotniła dzięki pomocy harcerzy, a jej miejsce zajęły uśmiechy wspomnienia i doskonała muzyka reprezentująca upodobania wielu pokoleń.

Zbiórki z wykorzystaniem Internetu mogą jedynie wzbogacić program drużyn i gromad. Zachęcamy wszystkich drużynowych, kadrę kształcącą oraz programowców do zapoznania się z przygotowanymi scenariuszami zajęć, które pomogą w przeprowadzeniu ciekawych warsztatów i zbiórek.


>>Zobacz zdjęcia>>

 

na podstawie www.fresi.org.pl oraz relacji Agaty Turek i pwd. Konrada Ćwika

phm. Agata Grzywacz
rzecznik prasowy ZHP