Amerykańska organizacja skautowa Boy Scouts of America (BSA) zaprasza wędrowniczki, wędrowników, instruktorki i instruktorów z Polski do współpracy w prowadzeniu obozów skautowych latem 2013 roku.

Wymagania:
Osoba zainteresowana uczestnictwem w programie powinna:
1. mieć rekomendację swojej organizacji skautowej (w tym celu może być konieczne przeprowadzenie rozmowy z kandydatem przez Komisarza zagranicznego ZHP lub wyznaczoną przez niego osobę);
2. mieć 18-30 lat;
3. mówić po angielsku w stopniu umożliwiającym swobodne prowadzenie zajęć dla skautów;
4. posiadać umiejętność prowadzenia zajęć skautowych w wybranych dziedzinach;
5. być do dyspozycji przez co najmniej 6 tygodni od początku czerwca 2013 r.;
6. być gotowa do postępowania zgodnie z zasadami i prawem obowiązującym w USA.

Do programu mogą się zgłaszać kobiety i mężczyźni. Należy jednak pamiętać, że BSA jest organizacją, w której przeważają chłopcy.

Uczestnik programu jest odpowiedzialny za zorganizowanie i opłacenie swojej podróży oraz uzyskanie i sfinansowanie wizy (wcześniej otrzyma od BSA dokumenty niezbędne do uzyskania wizy typu J-1). BSA nie dysponuje grantami na pokrycie kosztów wizy ani podróży uczestników na miejsce wyznaczonego obozu. BSA zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie oraz wynagrodzenie w wysokości ok. 150-175 dolarów tygodniowo (minus podatek). Uczestnik ma prawo do turystycznego pobytu na terenie USA do 30 dni po zakończeniu programu.

Dokumenty
Informacja szczegółowa z formularzem zgłoszenia (po angielsku) http://www.scouting.org/filestore/intl/pdf/130-109_WB.pdf
Formularz medyczny (Parts A-C) http://www.scouting.org/scoutsource/HealthandSafety/ahmr.aspx

Dokumenty można pobrać ze strony BSA http://www.scouting.org/international.
W przypadku problemów można je otrzymać na życzenie mailem z Wydziału Zagranicznego – proszę pisać pod adresem [email protected].

Osoby zainteresowane uczestnictwem w International Camp Staff Program USA 2013 proszone są przede wszystkim o bardzo dokładne przeczytanie materiałów informacyjnych, a następnie o:
do 21 stycznia 2013 r. – poinformowanie Wydziału Zagranicznego GK ZHP o chęci aplikowania do International Camp Staff Program USA 2013;
do 31 stycznia 2013 r. – wypełnienie zgłoszenia (Application) i formularza medycznego (Medical Form), dołączenie pozytywnej opinii pełnomocnika KCh do spraw zagranicznych (w języku polskim), potwierdzenia opłacenia składek członkowskich za rok 2012 i zgody komendanta hufca (w języku polskim) i przesłanie kompletu dokumentów do Wydziału Zagranicznego GK ZHP, Konopnickiej 6, 00-491 Warszawa (w tym terminie dokumenty muszą się znaleźć na miejscu). Nie przyjmujemy faksów! Główna Kwatera po sprawdzeniu dokumentów, przeprowadzeniu rozmowy z kandydatem i zaakceptowaniu kandydata udziela mu rekomendacji i przesyła wszystkie dokumenty do USA.

Podczas wypełniania dokumentów należy zwrócić uwagę na:
– przeznaczenie odpowiedniej ilości czasu – nie da się tego zrobić w ciągu jednego dnia (opinia pełnomocnika KCh, zgoda i potwierdzenie składek z KH, referencje dwóch osób, dane medyczne wymagające podpisu lekarza, statement/list motywacyjny; wymagania dotyczące referencji i statement są dokładnie opisane w formularzu zgłoszenia),
– wypełnienie wszystkich rubryk w języku angielskim (oczywiście imię, nazwisko, adres – po polsku),
– rzetelne ocenienie swoich umiejętności,
– złożenie podpisu w każdym wymaganym miejscu,
– dołączenie aktualnego zdjęcia, najlepiej w mundurze harcerskim.

Uwaga na temat opinii pełnomocnika KCh ds. zagranicznych oraz rekomendacji:
Opinia musi być dołączona do kompletu dokumentów przesyłanych przez kandydata do Wydziału Zagranicznego pocztą – może być to list, faks lub wydrukowany skan dokumentu podpisanego przez pełnomocnika. Jest to opinia dla Głównej Kwatery ZHP, powinna być napisana po polsku. Inną sprawą są rekomendacje od dwóch osób w języku angielskim, które kandydat włącza do swojego zgłoszenia – są one wpisywane na formularzu zgłoszenia. Jedną z tych osób może być w szczególności pełnomocnik KCh ds. zagranicznych. Pełnomocnicy KCh zgłaszający się do programu muszą mieć rekomendację komendanta chorągwi.

W razie pytań proszę o kontakt. W przypadku zadawania pytań emailem proszę koniecznie podać imię, nazwisko, stopień, hufiec oraz telefon kontaktowy.

Zachęcam do skorzystania z oferty Boy Scouts of America. Udział w programie międzynarodowej kadry obozowej to doskonała okazja do poznania USA i amerykańskiego skautingu, sprawdzenia swoich umiejętności, zdobycia nowych kompetencji, udoskonalenia języka angielskiego i nawiązania międzynarodowych kontaktów.

hm. Ewa Lachiewicz-Walińska
kierowniczka Wydziału Zagranicznego GK ZHP