Harcerstwo to ruch, który od czasów przemian polityczno-gospodarczych w 1989 r. został zmuszony do przejścia gigantycznej transformacji  organizacyjnej, ale też tej znacznie trudniejszej, mentalnej i świadomościowej. Zmiany te dla niektórych hufców były bardzo bolesne, m.in. dla Hufca ZHP w Ciechanowie, który w 2007 roku z przyczyn ekonomiczno-formalnych został rozwiązany. Jednak środowisko ciechanowskich harcerzy pobudziło w sobie wolę powrotu do hufcowych struktur.

Rozwijanie, motywowanie do działania grona instruktorskiego i integracja podzielonego pokoleniowo środowiska doprowadziła do historycznej chwili – 16 lutego br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie odbył się uroczysty Inauguracyjny Nadzwyczajny Zjazd Hufca Ciechanów powołujący jego władze. Jednogłośnie na funkcję komendanta hufca został wybrany phm. Piotr Rzeczkowski. Komendę hufca tworzą: pwd. Olga Dąbrowska, pwd. Anna Rzeczkowska, pwd. Łukasz Niewiadomski oraz phm. Krzysztof Piotrowski. Obecnie hufiec liczy 15 jednostek i zrzesza 160 harcerek i harcerzy. Liczba ta może bardzo szybko wzrosnąć ponieważ jeszcze w styczniu został przeprowadzony kurs animatorów pracy harcerskiej dla nauczycieli. Ukończyło go 21 słuchaczy, z czego połowa zadeklarowała otwarcie pomoc w prowadzeniu drużyn w szkołach. Wszystkim instruktorom i komendzie hufca życzymy wiele sukcesów w inspirującej misji odbudowy środowiska harcerskiego w powiecie ciechanowskim.

pwd. Anna Rzeczkowska
zastępczyni komendanta Hufca ZHP Ciechanów ds. programu i pracy z kadrą