Flagowy jacht polskich wędrowników s/y Zjawa IV kontynuuje Bałtycka Wyprawę Wędrowniczą. Po udziale w etapie Regat Wielkich żaglowców Helsinki – Ryga jacht pożegnał regatowa armadę i udał się w stronę Finlandii, gdzie płynie na Zlot Fińskich Skautów wodnych SATAHANKA. Obecnie załogę stanowią wędrownicy z Hufca ZHP Mława. Na Zlocie SATAHANKA zmienią ich wędrownicy z Białegostoku.

Bałtycka Wyprawa Wędrownicza trwa od 29 czerwca – zakończy się 22 września. Na 11 etapach, wędrownicy z różnych środowisk przemierzają w rejsie etapowym cały Bałtyk. Zjawa IV zawita do Zatoki Ryskiej, Botnickiej, Fińskiej, przejdzie Sund, opłynie Zelandię. Odwiedzi Sztokholm, Kopenhagę, Kołobrzeg, Karlskoronę. Będzie gościła w Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwie i Niemczech. We wszystkich etapach udział weźmie ponad 110 harcerzy.

hm. Rafał Klepacz
zastępca komendanta Centrum Wychowania Morskiego ZHP