W niedzielę 9 czerwca zakończył się 55 Jubileuszowy Harcerski Rajd Świętokrzyski. W imprezie wzięło udział prawie 700 zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów.

Hasło tegorocznego rajdu brzmiało: “…powrót do korzeni … stąd jesteśmy”. Miało ono na celu przybliżenie historii miasta Starachowice, pokazanie regionu świętokrzyskiego, oraz tego, że to właśnie tu warto przyjeżdżać, do pięknej krainy – serdecznej, życzliwej, gościnnej, godnej swych ojców – ziemi świętokrzyskiej.

W sobotę 8 czerwca wszyscy uczestnicy Rajdu spotkali się na zlocie na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego „Lubianka”. W ośrodku odbyły się prezentacje poszczególnych tras oraz koncert na którym wystąpiły zespoły „Lubianka Gondoliers, „Nad Porami Roku” i „Cisza Jak Ta”. Uczestnicy rajdu mogli też skorzystać ze ścianki wspinaczkowej.

Następnego dnia odbył się apel kończący 55 Jubileuszowy Harcerski Rajd Świętokrzyski, podczas którego ogłoszono wyniki rajdowej rywalizacji i wręczono odznaczenia dla zasłużonych instruktorów.

Nagrody dla najlepszych patroli na poszczególnych trasach zdobyły:

Puchar Naczelniczki ZHP na trasie Iotrzymał patrol 8 Kieleckiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego „Czarna Ósemka”

Puchar Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty na trasie II  otrzymał patrol 43 Poznańskiej Drużyny „Honker”

Puchar Przewodniczącego ZHPna trasie III otrzymał patrol Gromady Zuchowej „Bractwo Leśnej Przygody” ze Staszowa

Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego na trasie IV  otrzymał patrol 46 Kieleckiej Drużyny Harcerzy im. gen. Mariusza Zaruskiego

Puchar Wojewody Świętokrzyskiej na trasie V  otrzymał patrol reprezentujący Komendę Hufca ZHP Włocławek

Puchar Starosty Starachowickiego na trasie VI  otrzymał  patrol Harcerskiego Kręgu Seniorów ”Łysica – Żubry” ze Starachowic

Puchar Prezydenta Starachowic na trasie VII  otrzymał patrol 1 Nadarzyńskiej Drużyny Harcerskiej „Wilki”

Puchar „Jędrusiowy” otrzymała 15 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Skorpiony” im. Szarych Szeregów z Olsztyna

Organizatorzy rajdu zapraszają na przyszłoroczny, 56 Harcerski Rajd Świętokrzyski.

pwd. Paweł Szypulski

Hufiec ZHP Starachowice