15 września w Nowej Słupi rozpoczął się trzydniowy Zlot Chorągwi Kleckiej ZHP zorganizowany z okazji 100-lecia harcerstwa na Ziemi Kieleckiej.

Zlot zainaugurował uroczysty apel z udziałem przewodniczącego ZHP hm. Adama Massalskiego, naczelnik ZHP hm. Małgorzaty Sinicy oraz zastępcy naczelnika ZHP hm. Krzysztofa Budzińskiego. Meldunek od przedstawicieli wszystkich hufców województwa świętokrzyskiego odebrał hm. Adam Massalski. W uroczystościach udział wzięli również przedstawiciele władz wojewódzkich. Podczas apelu Przewodniczący ZHP oraz Naczelnik ZHP wręczyli zasłużonym instruktorom złote, srebrne i brązowe Krzyże za Zasługi dla ZHP. Apel zakończono defiladą 14 hufców Chorągwi Kieleckiej. Następnie miała miejsce prezentacja biwaków hufcowych.

Po południu rozpoczął się pierwszy blok programowy, w którym harcerki i harcerze mogli spróbować swoich umiejętności m. in. w garncarstwie, kowalstwie i rzucie oszczepem. Odbyły się również zawody ratownictwa przedmedycznego, gier planszowych oraz bieg harcerski. Blok zakończył Festiwal Zlotowy. W kategorii solistów pierwsze miejsce zajęła dh. Anna Polańska, a w kategorii zespołowej harcerki i harcerze z Hufca Kielce Miasto. Pierwszy dzień zlotu zakończył się ogniskiem, podczas którego nastąpiła prezentacja obecnych hufców.

Zajęcia sobotnie rozpoczęła konferencja historyczna poświęcona 100-letniej historii harcerstwa na Ziemi Kieleckiej, którą nakreślił Przewodniczący ZHP. Zlot zakończy w niedzielę polowa msza święta w Sanktuarium na Świętym Krzyżu, która rozpocznie się o godz. 9.30.

Pierwsze konspiracyjne zastępy pracujące metodą harcerską na kielecczyźnie powstały w Kielcach w październiku 1912 r., na terenie męskiej Miejskiej Szkoły Handlowej. W grudniu 1912 r. zastępy te tworzyły już drużynę im. Romualda Traugutta, która w lutym 1913 r. przyjęła imię płk Dionizego Czachowskiego.  Niecałe dwa lata później powstała przy żeńskiej Szkole Handlowej pierwsza drużyna żeńska im. Emilii Plater.

phm. Kaja Drąg
współpracowniczka Wydziału Promocji GK ZHP