W XII Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, który odbył się 6 września w Białymstoku, wzięło udział ok. 11 tysięcy gości z Polski i zagranicy, w tym także 300-osobowa grupa harcerek i harcerzy.

Prezydent RP Bronisław Komorowski złożył kwiaty przy pomnikch: Katyńskim i Sybiraków, gdzie harcerze wystawili warty honorowe. W Filharmonii Podlaskiej wręczone zostały odznaczenia kombatantom i sybirakom. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz ZHP: naczelniczka hm. Małgorzata Sinica, zastępca naczelnika hm. Krzysztof Budziński oraz komendant Chorągwi Białostockiej hm. Andrzej Bajkowski.

W piątek marsz rozpoczął się przy Pomniku Katyńskim w Białymstoku, następnie uczestnicy przemaszerowali do kościoła pw. św. Ducha, gdzie odprawiona została msza w intencji wszystkich, którzy pozostali na nieludzkiej ziemi. Po uroczystej liturgii uczestnicy przeszli pod Pomnik Sybiraka. Tam odbył się apel poległych, kompania Wojska Polskiego trzykrotnie oddała salwę honorową, następnie złożone zostały kwiaty. Harcerze z Chorągwi Białostockiej oddali hołd poległym i zapalili znicze.

za stroną białostocka.zhp.pl

phm. Agata Grzywacz